Rząd przyjął projekt tzw. Tarczy antykryzysowej

0

Projekt tzw. Tarczy antykryzysowej został przyjęty przez rząd, wysłany do Sejmy i Rady Dialogu Społecznego – poinformowała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Celem Tarczy jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę.

Tarcza to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resorty rozwoju, finansów i Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

„Projekt Tarczy został przyjęty, wysłany do Sejmy i Rady Dialogu Społecznego” – powiedziała Emilewicz w czwartek w TOK FM na pytanie, czy rząd przyjął tarczę. „Dziś mamy też ciąg dalszy konsultacji z opozycją” – dodała.

Emilewicz podtrzymała też wcześniejsze zapowiedzi rządu, że projekt „Tarczy antykryzysowej” ma wejść w życie od pierwszego kwietnia tego roku.

Minister zapewniła, że rozwiązania zawarte w projektach zmian ustaw przewidują, że jeżeli przedsiębiorcy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą zdecydują się, aby przez trzy miesiące nie płacić składek na ZUS, to zobowiązania, które powinni zapłacić, i tak zostaną dopisane do składki emerytalnej.

„Składki są dopisywane na rachunkach. (…) Ubytek z tego tytułu nie będzie odczuwalny w przyszłości w świadczeniach emerytalnych” – powiedziała Emilewicz.

Dodała, że w rozwiązaniach chroniących przedsiębiorców uwzględniono również tych, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, czyli takiej, która zakłada stałą kwotę płaconego podatku w każdym miesiącu. „Przy karcie podatkowej (…) dla tych państwa, jeśli im przychody spadły, wówczas mogą skorzystać (…) ze świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Będzie to rodzaj zapomogi w wysokości około 1300 zł” – wyjaśniła. Dodała, że z karty podatkowej korzystają głównie taksówkarze.

Jak zapowiadał wcześniej rząd, Tarcza będzie oddziaływała na pięć filarów. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników, drugi finansowania firm, trzeci – ochrony zdrowia, czwarty – wzmocnienia systemu finansowego, a piąty – programu inwestycji publicznych.

„Tarcza antykryzysowa” ma być odpowiedzią rządu na szerzącą się epidemię koronawirusa, pozwolić m.in. pracownikom i firmom przetrwać najtrudniejszy czas. Zakłada ona m.in.: pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla firm; dopłaty do wynagrodzeń; odroczenia w płatności podatku CIT; przedłużenie bankowych kredytów obrotowych dla firm.

Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł, czyli ok. 10 proc. polskiego PKB. (PAP)

mick/ pif/ pad/

Zobacz więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj