13.1 C
Szamotuły
niedziela, 20 września, 2020

Ewidencja gruzu – kiedy trzeba zgłosić

Polecamy

Hotel Maraton zamknięty. U jednego z gości potwierdzono koronawirusa

Hotel Maraton czasowo zawiesił działalność. Powodem decyzji jest wykrycie koronawirusa u jednego z gości.

Szamotuły. 5 nowych przypadków SARS-CoV-2 w szpitalu. Zamknięto kolejne dwa odziały

Szpital Powiatowy w Szamotułach poinformował o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem wśród personelu.W sobotę,...

4 nowe przypadki SARS-CoV-2 w powiecie. Kolejne zakażenia w szpitalu?

Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował dzisiaj o 94 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce.Wyniki...

Podczas remontów, rozbiórek i wszelkich renowacji pojawia się problem ze składowaniem zbędnych odpadów. Podczas prac budowlanych wiele odpadów trzeba na bieżąco wywozić. Dzięki temu miejsce jest czyste i schludne, a poza tym także bezpieczne. Ilość odpadów w niektórych przypadkach musi być rewidowana. Jakie obowiązują przepisy prawa w tej materii?

Kto musi podać się ewidencji?

Ewidencja nie tylko gruzu, ale także innych odpadów z miejsc aktualnej pracy obowiązuje każdą firmę budowlaną czy rozbiórkową. Jednak w ustawie istnieją od tego wyjątki. Ewidencji nie podlegają osoby fizyczne, a także przedsiębiorstwa, które posiadają gruz ceglany lub betonowy o masie nie większej niż pięć ton. Wówczas mogą zutylizować odpady po bezpośrednim kontakcie z firmą, która zajmuje się wywozem.

Co musimy zrobić?

Firma budowlana, która produkuje więcej gruzu, niż przewiduje ustawa z 2012 roku, musi poddać się ewidencji. Ważne jest coroczne składanie zestawień w Urzędzie Marszałkowskim. Równie istotne jest prowadzenie Kart Ewidencji Odpadu i Kart przekazania odpadu. Na tej pierwszej wypisujemy rodzaj i masę danego produktu. Każdy z nich musi mieć oddzielną Kartę. Trzeba ją wypełnić najpóźniej z końcem każdego miesiąca.

- Reklama -

Kolejnym dokumentem jest Karta Przekazania Odpadu. Sporządza ją firma, która chce, by gruz wywieziono. Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo produkuje wiele odpadów, możesz wszystkie zapisy pokazać w karcie zbiorczej. Kiedy firma transportowa zabiera gruz, dokonuje odpowiedniego podpisu na dokumencie. Wpisujemy w nim miejsce pochodzenia oraz dane firmy, która podjęła się transportu odpadów. Osoby, które wywożą powyżej pięciu ton gruzu, muszą również dokonać wpisu do Bazy Danych o Odpadach.

Kto nie musi przeprowadzać ewidencji gruzu?

Osoby fizyczne nie mają się czym martwić. Jeżeli planujesz remont mieszkania, to bez problemu możesz zamówić wywóz gruzu bez konieczności załatwiania wcześniejszych formalności. Wystarczy, że skorzystasz z usług profesjonalnej firmy. Dzięki temu plac budowy będzie cały czas czysty i bezpieczny dla pracowników. Odpowiedniej wielkości kontenery pomieszczą wszystkie odpady. Szczególnie w mniejszych miejscowościach, takich jak Szamotuły (niedaleko Poznania) zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest dosyć duże. Usługa zamawiania kontenera i wywozu gruzu (https://wc-gruz-service.pl/wywoz-gruzu-szamotuly.html) jest bardzo prosta. Wystarczy skontaktować się z pracownikami firmy i przedstawić sytuację. Fachowcy ocenią, jak duży kontener będzie potrzebny i dostarczą go pod wskazany adres. Dzięki temu będziesz mógł zachować porządek i pozbędziesz się kłopotliwych odpadów, których nie można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi kara pieniężna.

Dlaczego warto zaufać profesjonalnej firmie? Bo liczy się doświadczenie, czas i Twoje pieniądze. WC Gruz Service dba o każdego klienta. Bogata oferta pozwala na  kompleksowe wykonanie także innych usług. Warto wiec podjąć współpracę z ludźmi, którzy cenią Twój czas i pomogą rozwiązać problem odpadów od A do Z.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

10,140FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Planowane na najbliższy tydzień wyłączenia energii elektrycznej

Prezentujemy wykaz planowanych wyłączeń prądu w powiecie szamotulskim.Obszar Obrzycko

Hotel Maraton zamknięty. U jednego z gości potwierdzono koronawirusa

Hotel Maraton czasowo zawiesił działalność. Powodem decyzji jest wykrycie koronawirusa u jednego z gości.-W związku z wykryciem koronawirusa...

Pies Nako i funkcjonariuszka Zakładu Karnego we Wronkach na szkoleniu dublerów w Czarnem

W Zakładzie Karnym w Czarnem koło Szczecinka trwa kilkutygodniowy specjalistyczny kurs dla zastępców przewodników psów.W szkoleniu uczestniczy m.in....

UKS Szamotulanin pokonał Trefla Gdańsk i awansował do finału mistrzostw Polski

Od piątku w Gdańsku odbywa się turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetów w siatkówce. W zawodach bierze udział drużyna kadetów UKS Szamotulanin.

Szamotuły. 5 nowych przypadków SARS-CoV-2 w szpitalu. Zamknięto kolejne dwa odziały

Szpital Powiatowy w Szamotułach poinformował o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem wśród personelu.W sobotę, 19 września potwierdzono przypadek zakażenia...

Więcej artykułów

- Reklama-