- Reklama -
spot_img
12.2 C
Szamotuły
czwartek, 28 marca, 2024

Układanie kostki brukowej

Podczas rozpoczęcia prac z kostką brukową pierwszorzędną sprawą jest dobór grubości materiału. Wybór ten zależy od zastosowania i eksploatacji miejsca, na której kładziemy nasz surowiec. Im obciążenie będzie mniejsze, tym lżejszą konstrukcję możemy położyć.

Układanie kostki brukowej – postępowanie

Podczas rozpoczęcia prac z kostką brukową pierwszorzędną sprawą jest dobór grubości materiału. Wybór ten zależy od zastosowania i eksploatacji miejsca, na której kładziemy nasz surowiec. Im obciążenie będzie mniejsze, tym lżejszą konstrukcję możemy położyć. Drugą kwestią jest oczywiście dobór koloru oraz kształtu kostki brukowej. Szeroki wachlarz wyboru, oraz duża dostępność i spora konkurencja na rynku, sprawia że jedynym ograniczeniem w tej sferze jest nasz budżet i wyobraźnia.

- Reklama -

Grubość kostki brukowej jest różna i zależy od jej przeznaczenia, jest to na przykład:

  • 4cm, elementy dekoracyjne, jak alejki ogrodowe, mało obciążone chodniki,
  • 6cm, dla podjazdów, nawierzchni o małym obciążeniu jak ruch pieszych czy ruch samochodów do 3,5 t,
  • 8cm, nawierzchnia dla parkingów i ulic narażonych na spore obciążenie,
  • 10cm, nawierzchnia dla pojazdów ciężarowych, ciągników i maszyn, które generują duże obciążenie.

Prace ziemne przed ułożeniem kostki brukowej

Posiadając kostkę brukową, możemy przystąpić do prac ziemnych. Ich głębokość będzie uwarunkowana przez obciążenie, które będzie występowało w miejscu ułożenia materiału. W przypadku chodników wgłębienie będzie wynosić od 15 do 20cm, lecz dla bardzo obciążonych miejsc, będzie to minimum 50cm.

Gdy planujemy prace na małych przestrzeni na przykład wokół domu, prace wykonuje się ręcznie, natomiast jeżeli chodzi o powierzchnie duże, istnieje potrzeba skorzystania ze specjalistycznego sprzętu.

Dno wykopu należy ukształtować i zagęścić tak, aby odpowiadało powierzchni, włączając w to spadki, które pełnia istotną role w bezpiecznym odprowadzaniu wody. W przypadku dużych obszarów, w momencie napotkania trudności z wyprofilowaniem spadków, stosuję się elementy odwodnienia linowego w postaci korytek betonowych, które montuję się w nawierzchnię.

Krawężniki – montaż

Podczas montażu krawężników, należy mieć na uwadze przeznaczenie powierzchni, którą budujemy. Jeżeli brukujemy zwykłą ścieżkę, wystarczą krawężniki chodnikowe, natomiast jeżeli będzie to droga przeznaczona dla samochodów, oczywistą kwestią będzie montaż krawężników drogowych. Należy wówczas pamiętać, że w takim przypadku to one będą określać płaszczyzne powierzchni i dlatego też muszą zostać wykonane tak, aby poziom nawierzchni był wyniesiony ponad otaczających grunt. To będzie gwarancja, że podczas użytkowania nie dojdzie do sytuacji zanieczyszczenia ziemią, kótra może być nanoszona wraz ze spływającą wodą.

Wzmocnienie podłoża przed ułożeniem kostki

Mocna i trwała konstrukcja jest gwarancją, że mimo dużych nacisków i obciążeń, które będą na nią wywierane, przetrwa długie lata. Kolejność wzmacniania wygląda następująco:

  • wzmacniając podłoże w pierwszej kolejności usuwamy humus,
  • rozdrabniamy grunt przy pomocy glebogryzarki bądź kultywatora,
  • grunt, który jest rozdrobniony zwilżamy wodą i mieszamy z cementem,
  • powierzchnie zagęszczamy zagęszczarką przed rozpoczęciem wiązania.

Przy wzmacnianiu podłoża średnio zużywa się około jeden worek cementu na 5 metrów kwadratowych powierzchni.

Podbudowa i posypka

Aby nawierzchnia z kostki burkowej nie zapadała się i nie pękała w czasie użytkowania, powinna być ułożona na podłożu, która będzie specjalnie przygotowana, w skład którego wchodzi podbudowa i posypka.

Pierwsza z nich – podbudowa, spełnia dwie funkcje: filtracyjną i nośną

Składa się z następujących elementów:

  • wilgotny piasek,
  • cement.

Składniki te umieszczamy na głębokość około 15cm, a powierzchnię zagęszczamy i wyrównujemy. Poziom warstwy pokładowej powinien być wyższy o około 1-2cm z uwagi na zmiany poziomów, które wystąpią po zagęszczeniu podkładu.

Układanie kostki brukowej

Końcowym etapem prac, jest finalne ułożenie kostki brukowej, na wcześniej specjalnie przygotowanym podłożu. Jej elementy powinny ciasno do siebie przylegać, aby potem wypełnić je piaskiem i ubić nawierzchnię.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe