- Reklama -
7 C
Szamotuły
środa, 21 kwietnia, 2021

Szamotuły. Szpital odpowiada na najważniejsze pytania

Polecamy

W piątek wszystkie odziały Szpitala Powiatowego w Szamotułach zostały przekształcone w oddziały covidowe. W związku z tym placówka opublikowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  • NiedÅ‚ugo bÄ™dÄ™ miaÅ‚a poród. Gdzie mam siÄ™ udać?

Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Noworodkowy w SP ZOZ w Szamotułach zostały tymczasowo przekształcone w oddziały covidowe. Najbliższe Oddziały Położnictwa znajdują się w Międzychodzie, Obornikach, Nowym Tomyślu oraz Poznaniu – Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego przy ul. Polnej 33, Szpital św. Rodziny przy ul. Jarochowskiego 18 oraz Szpital Miejski im. F. Raszei przy ul. Mickiewicza 2.


  • Gdzie mogÄ™ udać siÄ™ w razie sytuacji zagrażajÄ…cej życiu?
- Reklama -

Przede wszystkim prosimy o kontakt do Centrum powiadamiania ratunkowego pod numer 112. Dyspozytor Wielkopolskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu po rozpoznaniu sytuacji zadecyduje o wysÅ‚aniu dostÄ™pnego ambulansu ratowniczego.

Najbliższe Szpitalne Oddziały Ratunkowe znajdują się w Międzychodzie, Nowym Tomyślu, Obornikach (Izba Przyjęć) oraz w Poznaniu – Centrum Medyczne HCP przy ul. 28 Czerwca 1956 r. 194, Szpital Wojewódzki przy ul. Juraszów 7, Szpital Miejski im. F. Raszei przy ul. Mickiewicza 2, POSUM przy al. Solidarności 36, Szpital Kliniczny przy ul. Grunwaldzkiej 16.

Ważną rolę w systemie ratownictwa medycznego pełnią również jednostki Straży Pożarnych, których działania wspierają system.


>>WYKAZ SZPITALI NIECOVIDOWYCH ORAZ NUMERY TELEFONÓW DO SĄSIEDNICH PLACÓWEK MEDYCZNYCH<<


  • Czy za pacjentów covidowych szpital ma dodatkowe pieniÄ…dze?

W tej chwili liczymy Pacjentów, osoby wyleczone, lekarstwa, kombinezony, tlen dla Chorych itp. – a nie pieniądze. Cena, ustalona przez Narodowy Fundusz Zdrowia, za procedury medyczne związane z COVID-19 jest wyższa, ale nie najbardziej istotna. Wydatki konieczne do zabezpieczenia Personelu i Pacjentów są ogromne.

Od roku w przemęczeniu i stresie personel szpitala walczy o zdrowie mieszkańców powiatu.
Spłycanie ogromu pracy i poświęcenia do walki o pieniądze jest obraźliwe. Prosimy o zrozumienie naszej sytuacji. My też nie chcemy COVID-u.


  • Ile łózek covidowych ma szpital i ile pacjentów jest na oddziaÅ‚ach?

Od piÄ…tku 2 kwietnia SP ZOZ w SzamotuÅ‚ach posiada 98 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19, w tym 10 łóżek intensywnej terapii (respiratorów). Liczba pacjentów przywiezionych i wskazanych przez Wielkopolskie COVID Call Center caÅ‚y czas roÅ›nie.


  • Jakie usÅ‚ugi medyczne Å›wiadczy szpital po przeksztaÅ‚ceniu w szpital covidowy?

Na terenie Powiatu Szamotulskiego usługi medyczne są udzielane przez apteki, gabinety lekarzy rodzinnych, zespoły ratownictwa medycznego wraz z ambulansami ratowniczymi, prywatne gabinety lekarskie, pielęgniarki środowiskowe oraz znajdującą się w Szamotułach Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną, która jest przedłużeniem praktyki lekarzy rodzinnych – wieczorami, w weekendy oraz święta.

Na terenie szpitala funkcjonują wszystkie poradnie oraz część pracowni: RTG, EEG, USG, Serologii oraz Laboratorium.


  • ZÅ‚amaÅ‚em rÄ™kÄ™. Gdzie mam pojechać?

W sprawach, które zagrażajÄ… życiu i zdrowiu prosimy o kontakt do Centrum powiadamiania ratunkowego pod numer 112. Szpitalny OddziaÅ‚ Ratunkowy w szamotulskim szpitalu zostaÅ‚ przeksztaÅ‚cony na obszar covidowy, gdzie nie można hospitalizować pacjentów z chorobami innymi niż SARS-CoV-2, wskazanych przez Wielkopolskie COVID Call Center.


  • Mam objawy przeziÄ™bienia. Co mam zrobić?

W przypadku objawów przeziębienia prosimy o skontaktowanie się ze swoim lekarzem rodzinnym.

W trosce o dobro Pacjentów, SP ZOZ w Szamotułach apeluje o ograniczenie do minimum wizyt w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, prosimy o uprzednie zgÅ‚oszenie telefoniczne pod nr 61 292 36 58 lub 61 292 72 07.

Po zebraniu wywiadu medycznego, lekarze będą decydować o konieczności osobistej wizyty w Poradni lub o możliwość udzielenia porady telefonicznej.


  • Jakie sÄ… zmiany w funkcjonowaniu poradni specjalistycznych i pracowni?

Wszystkie poradnie specjalistyczne funkcjonują bez zmian. Pracownie RTG, EEG, USG, Serologii oraz Laboratorium również będą działały bez zmian.

W czasie obowiązywania nowego rozporządzenia odbiór wyników laboratoryjnych będzie wydawany przez Punkt Kontroli Sanitarnej, znajdujący się przy wejściu do Punktu Krwiodawstwa, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 17:00.

Punkt Pobrania Krwi zawiesił na 2 tygodnie swoją działalność w soboty oraz niedziele.

Działalność części pracowni zostanie zawieszona od 1 do 16 kwietnia: Endoskopia, Tomografia Komputerowa, Rehabilitacja. O zmianach w działaniu pracowni będziemy informować państwa na bieżąco.


  • Kiedy mogÄ™ skorzystać z gabinetu lekarza rodzinnego lub Nocnej i ÅšwiÄ…tecznej Opieki Zdrowotnej?

Gabinety lekarzy rodzinnych działają od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00.

>>HARMONOGRAM PRACY LEKARZY RODZINNYCH<<

Natomiast Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 8:00 oraz całodobowo w soboty, niedziele oraz święta.

Przypominamy! Nocna i ÅšwiÄ…teczna Opieka Zdrowotna jest jedynie przedÅ‚użeniem pracy gabinetu lekarza rodzinnego. Nie zastÄ™puje ona SOR-u oraz innych oddziałów szpitalnych.

Skorzystanie ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej jest uzasadnione w przypadku:

  • nagÅ‚ego zachorowania,
  • nagÅ‚ego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujÄ…cych bezpoÅ›rednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane Å›rodki domowe lub leki dostÄ™pne bez recepty nie przyniosÅ‚y spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znaczÄ…co niekorzystnie wpÅ‚ynąć na stan zdrowia.

  • Czy jest szansa, że karetka dotrze do pacjenta chorego na innÄ… chorobÄ™ niż COVID-19?

Oczywiście. Karetka dotrze do takiego pacjenta. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, po rozpoznaniu sytuacji zadecyduje o wysłaniu dostępnego ambulansu ratowniczego.


  • Czy sÄ… inne miejsca, w których mogÄ™ uzyskać porady lekarskie?

W razie potrzeby zasięgnięcia po poradę lekarską prosimy przede wszystkim o kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym. Jednakże, w niektórych przypadkach pomocy lekarskiej mogą udzielać pracownicy aptek:

  • interakcje pomiÄ™dzy lekami,
  • wystawianie recept farmaceutycznych,
  • pomiar ciÅ›nienia,
  • opieka farmaceutyczna,
  • instruktaż stosowania inhalatorów,
  • przeglÄ…d lekowy.

Niestety, placówka nie odpowiedziaÅ‚a na nasze pytanie, czy karetki stacjonujÄ…ce przy Szpitalu Powiatowym w SzamotuÅ‚ach bÄ™dÄ… dysponowane do pacjentów niecovidowych. Jedno jest pewne – transport pacjentów do szpitala znacznie siÄ™ wydÅ‚uży.

Źródłored./SP ZOZ

Obserwuj Nas:

11,150FaniLubiÄ™
805ObserwujÄ…cyObserwuj
347SubskrybujÄ…cySubskrybuj

Nowe

- Reklama -
- Reklama -