- Reklama -
10.6 C
Szamotuły
wtorek, 7 maja, 2024
Reklama

Telefon i utracone dane — jak sobie poradzić z tym problemem?

Dane przechowywane w telefonie, podobnie jak pliki w komputerze, mogą zostać utracone w wyniku różnorakich działań. Te zaś mogą być naszym udziałem (np. możemy stracić dane przez przypadkowe usunięcie zdjęć z galerii) jak też wynikiem uszkodzenia urządzenia. Utrata danych może wiązać się z chwilowymi niedogodnościami, jeśli mowa o mało znaczących informacjach, które łatwe są do odtworzenia poza urządzeniem. Najczęściej jednak generuje sporo stresu i napięcia, gdyż utracone pliki mają dla nas bardzo wysoki priorytet i wychodzą dużo dalej poza kwestię zwykłego wpisania na nowo kontaktów do znajomych. Jakie są szanse na odzyskanie ważnych dla nas informacji z telefonu?

Dane zawarte w telefonie

Dlaczego utracenie danych z telefonu w ogóle może być problemem? Wszystko dlatego, że dzisiejsze telefony komórkowe, czyli popularne smartfony, znacznie różnią się od tego, co prezentowały klasyczne telefony komórkowe. Kiedyś ich funkcjonalność była ograniczona do dzwonienia, odbierania połączeń i oferowała SMS-y, czasami MMS-y. Te czasy niewielkich możliwości telefonów już dawno za nami. Dziś większość osób korzysta ze smartfonów, które gromadzą wiele rzeczy — od kontaktów i numerów telefonów po zdjęcia, pliki wideo i dokumenty. Smartfony umożliwiają również dostęp do bankowości elektronicznej i wielu innych aplikacji, które są niezbędne w codziennym życiu. Za pomocą smartfona można kupić bilet komunikacji miejskiej, sprawdzić oceny szkolne dziecka, zrealizować receptę czy napisać maila. Dzisiejsza era telefonów to właściwie epoka mini komputerów osobistych, które dosłownie mieszczą się w kieszeni. Ten duży skok technologiczny spowodował, że dane przechowywane w smartfonie, a także ryzyko utraty tych danych, są porównywalne do rangi danych w laptopach. Odzyskiwanie utraconych danych z telefonu jest dziś więc tak samo palącą kwestią, jak odzyskiwanie plików z komputera stacjonarnego, laptopa, dysku zewnętrznego czy karty pamięci. 

Utrata danych z telefonu

Przyczyną utraty zawartości telefonu może być fizyczna usterka. Przykład? Upadek z dużej wysokości, kiedy to telefon wypadnie z kieszeni. Do negatywnych skutków upadku dochodzi też silny wstrząs, co też może mieć wpływ na dane w telefonie. Jeszcze inna sytuacja to bardzo powszechne zalanie sprzętu — kawą, sokiem czy podtopienie smartfona na wakacjach nad wodą.

- Reklama -

Czasami, gdy urządzenie działa niewłaściwie, postępujemy zgodnie z zaleceniami i przywracamy ustawienia fabryczne, mając nadzieję na swoistą samonaprawę sprzętu. Często przynosi to zamierzony skutek. Jednak czasami okazuje się, że w wyniku tego procesu część zawartości telefonu zostaje utracona, pomimo naszych dobrych intencji.

Inny przykład utraty danych? Telefony są zwykle małych rozmiarów, a wyświetlacze, pomimo że zajmują zwykle całą przednią część, nie są tak duże jak w tabletach, co stwarza ryzyko pomylenia się i niepożądanego kliknięcia. Wystarczy przypadkowe dotknięcie, a z telefonu mogą zniknąć setki zdjęć czy maili. Producenci urządzeń umożliwiają grupowe usuwanie większej liczby plików na raz, co może prowadzić do niezamierzonego usunięcia więcej dokumentów, niż zamierzaliśmy.

Jak przywrócić dane w telefonie?

Ze względu na coraz bardziej zaawansowane ustawienia zabezpieczeń w smartfonach, takie jak szyfrowanie pamięci, odzyskiwanie skasowanych danych może być równie trudne jak w przypadku mechanicznego uszkodzenia. Z kolei utrata danych na skutek mechanicznej awarii wymaga bardzo dobrych umiejętności i nie lada doświadczenia, bowiem sztuką jest tak odzyskać dane, aby nie pogorszyć stanu technicznego telefonu, a jednocześnie odzyskiwane dane zachować w jak najlepszej jakości. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie najbardziej odpowiedzialną decyzją będzie skorzystanie z usług profesjonalistów od odzyskiwania danych. Nie warto nabierać się na darmowe programy do odzyskiwania zdjęć w telefonie czy specjalne apki do przywracania kontaktów itp. Żaden program niewiadomego pochodzenia nie przyniesie tutaj poprawy, a może jedynie zaszkodzić. Fachowcy, którzy zajmują się profesjonalnym przywracaniem plików zrobią to w sposób bezpieczny. Na Datalab.pl znajduje się numer telefonu dostępny przez całą dobę. Jeśli mamy do odzyskania dane z nośnika, wystarczy skontaktować się z fachowcami i ustalić, w jaki sposób dostarczyć sprzęt do siedziby — np. osobiście lub za pośrednictwem punktów partnerskich Komputronik, albo też dzięki bezpłatnej usłudze Zamów Kuriera. Pracownicy udzielą wszelkich niezbędnych informacji. 

Utrata danych z telefonu wiąże się z wieloma niedogodnościami. Jest to nie tylko zniszczenie cennych informacji i plików, ale także związane z tym ryzyko utraty ważnych wspomnień, kontaktów. Odzyskiwanie zawartości telefonu wymaga profesjonalnej pomocy, co gwarantuje też bezpieczeństwo samych danych.

Artykuł partnera

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe