- Reklama -
23.9 C
Szamotuły
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Reklama

Warsztaty z alpakami dla osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach

26 kwietnia w Zakładzie Karnym we Wronkach gościli właścicielka oraz przedstawiciele hodowli Alpakoraj wraz z trzema alpakami.

Goście zorganizowali warsztaty dla osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w działach terapeutycznych dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu oraz uzależnionych od innych niż alkohol substancji psychoaktywnych.

Zaproszeni goście podczas zajęć opowiedzieli wiele ciekawostek na temat alpak. Są to zwierzęta przyjaźnie nastawione do człowieka i niezwykle inteligentne. W trakcie warsztatów osadzeni mogli zapoznać się z ważnymi aspektami dotyczącymi życia i hodowli alpak, których wełna słynie z hipoalergicznych właściwości, a poprzez dotyk dostarcza niesamowitych doznań sensorycznych.

- Reklama -

Głównym celem zorganizowanego spotkania był jednakże aspekt terapeutyczny. Terapia z udziałem zwierząt (zooterapia) może bowiem stanowić ważny czynnik wzmacniający proces leczenia i rehabilitacji wielu jednostek chorobowych. Zooterapia może stanowić doskonałe wzmocnienie prowadzonych oddziaływań i wzmacniać ich efektywność. Kontakt ze zwierzęciem wpływa na poprawę ogólnego funkcjonowania jednostek zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Poprzez kontakt z alpakami można pomóc osobom nadpobudliwym i nerwowym, a także nieśmiałym przełamywać swoje wewnętrzne bariery, wzmacniać poczucie własnej wartości. Takowa forma pracy przy pomocy dotyku prowadzi do stymulacji układu hormonalnego i wydzielania m.in. endorfin (hormonów szczęścia), redukcji stresu i napięcia (za sprawą hamowania wydzielania kortyzolu i noradrenaliny), poprawy samopoczucia, redukcji bólu i pobudzenia układu odpornościowego (dzięki redukcji glikokortykosteroidów) – informuje mł.chor. Weronika Ruta z Zakładu Karnego we Wronkach.

Spotkania ze zwierzętami pomagają kształtować u osadzonych postawy prospołeczne, rozwijają empatię, a także umiejętności interakcji społecznych, co może w przyszłości przyczynić się do konstruktywnych form rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych, a także do lepszego przestrzegania norm prawnych.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe