- Reklama -
-2.2 C
Szamotuły
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Szamotuły. Plener rzeźbiarski w Parku Zamkowym. Artyści z piłami stworzą zwierzęta

Tradycją już się stało, że pod koniec sierpnia Park Zamkowy w Szamotułach zaczyna rozbrzmiewać odgłosem pił i dłut. W dużych kłodach drewna swój artystyczny ślad odciśnie jak co roku ośmiu rzeźbiarzy.

XI Plener Rzeźbiarski pt. „Wielki Powrót Rzeźb” w Szamotułach potrwa od środy 24 do niedzieli 28 sierpnia. Przypomnijmy, że wydarzenie to nawiązuje do tradycji szamotulskich plenerów, które odbywały się w latach 80-tych. – Z tych dawnych plenerów nie przetrwała już żadna rzeźba, ale przetrwał sentyment, dobre wspomnienia starszych mieszkańców i nasz szacunek do dawnej idei. Dlatego 12 lat temu zdecydowałem się na reaktywację plenerów. Teraz po latach możemy już mówić o naszej rzeźbiarskiej tradycji. Rzeźby co roku są bardzo pozytywnie odbierane przez mieszkańców, a zdobią wiele miejsc w mieście oraz we wszystkich wsiach – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

W tym roku rzeźbić będą: Jolanta Kędzierska (Łuków), Viktoria Popowa (Charków), Janusz Błażejewski (Krzywa), Mariusz Opoka (Chodel), Stanisław Panfil (Mogilno), Piotr Staszak (Brudzew), Jakub Staszak (syn pana Piotra, Brudzew) i Krzysztof Wiza (Osowo). Niestety pierwszy raz – z powodów zdrowotnych – nie weźmie udziału w plenerze miejscowy rzeźbiarz, jeden z inicjatorów plenerów, Eugeniusz Tacik. Tematem pleneru będą zwierzęce postaci z bajek oraz zwierzęta, które możemy spotkać w naszych parkach.  

- Reklama -

Efekt pracy rzeźbiarzy będzie można podziwiać codziennie w parku, a zakończenie pleneru odbędzie się podczas rozpoczęcia Jarmarku Szamotulskiego w niedzielę 28 sierpnia o godz. 14.00. Następnego dnia rzeźby trafią na Skwer M. Ciężkiego oraz do „Lasku”  przy ul. Leśnej w Szamotułach.

Organizatorem pleneru jest Szamotulski Ośrodek Kultury, patronat objął Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, a partnerami są : LGD Dolina Samy oraz Gościniec „Pod Basztą” z Szamotuł.

ŹródłoSzOK

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe