1.3 C
Szamotuły
poniedziałek, 25 stycznia, 2021

6 zasad bezpiecznych zakupów w czasie pandemii koronawirusa

Polecamy

W okresie społecznej kwarantanny zachowanie szczególnej ostrożności jest kwestią priorytetową. Nowe zasady obowiązują, chociażby, w sklepach. Klienci powinni m.in. stosować środki ochronne (rękawiczki i maseczki) oraz dbać o prawidłową dezynfekcję rąk. Z tego artykułu dowiesz się, o czym jeszcze należy pamiętać przed wizytą w sklepie i jak zrobić zakupy nie tylko bezpiecznie, ale i szybko.

Ostrożność podczas wizyt zarówno w mniejszych, jak i większych obiektach handlowych to jedna z kluczowych kwestii. Należy więc bezwzględnie przestrzegać zasad, o których na bieżąco informują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

1. Zrób listę zakupów

- Reklama -

W okresie pandemii bezpieczne zakupy zaczynają się już w domu. Dlaczego? Brak listy potrzebnych produktów sprawi, że wizyta w sklepie nie będzie przemyślana, a jej czas znacznie się wydłuży. Właśnie dlatego warto mieć przy sobie listę niezbędnych artykułów – takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na pewno w przypadku większych zakupów spożywczych

2. Unikaj mocno oddalonych sklepów

Idąc na zakupy unikaj (w miarę możliwości) mocno oddalonych od twojego miejsca zamieszkania sklepów. W czasie społecznej kwarantanny po niezbędne produkty najlepiej udać się pieszo lub własnym samochodem oraz unikać dojazdów komunikacją publiczną. W ten sposób nie tylko ograniczysz kontakt z innymi osobami, ale również zminimalizujesz ryzyko zachorowania.

3. Nie zapomnij zastosowaniu środków ochronnych

Używanie środków ochronnych to jedna z najważniejszych kwestii. Wiele sklepów (m.in. tych w galerii handlowej https://posnania.eu/sklepy) udostępnia środki dezynfekcyjne do rąk oraz jednorazowe rękawiczki, które należy założyć na czas robienia zakupów. Należy pamiętać także o ochronie ust i nosa – w miejscach publicznych (również w sklepach) każdy ma obowiązek zasłonięcia twarzy za pomocą maseczki jednorazowej lub wielorazowej (świetnie sprawdzą się te lniane lub bawełniane), chusty czy szalika.

4. Zachowaj odpowiedni dystans w sklepie

Mimo że w sklepach obowiązują limity osób, które mogą jednocześnie przebywać na ich terenie (według najnowszych zaleceń rządowych w sklepach o powierzchni nieprzekraczającej 100 m² na jedną kasę przypada 4 klientów, z kolei jeśli obiekt liczy więcej niż 100 m² jest to 1 osoba na 15 m²  powierzchni), warto dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. W jaki sposób? Robiąc zakupy zachowuj odpowiedni dystans i nie zbliżaj się do innych kupujących (np. w kolejce do kasy) bliżej niż na 1,5-2 metry.

5. Unikaj płatności gotówką

W obecnej sytuacji zaleca się płatność bezgotówkową – pozwoli to ograniczyć kontakt z pieniędzmi, które niejednokrotnie przekazuje sobie wiele osób. Znacznie bezpieczniejsze będzie zatem uregulowanie rachunku za pośrednictwem karty płatniczej, którą wystarczy zbliżyć do terminala.

6. Po powrocie zadbaj o higieną rąk

Po powrocie do domu należy niezwłocznie umyć dłonie i nadgarstki minimum przez 30 sekund – w tym celu najlepiej użyć mydła lub preparatu dezynfekującego. Z kolei w przypadku artykułów spożywczych, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić owoce i warzywa, a następnie, jeśli to możliwe, zdjąć opakowania oraz folię ochronną z pozostałych produktów i wyrzucić je do śmietnika. 

Stosowanie powyższych zasad znacznie minimalizuje ryzyko zachorowania. Warto więc pamiętać, aby zakupy były przede wszystkim przemyślane i nie stanowiły jedynie pretekstu do wyjścia z domu. Dla tych, którzy wolą jednak uniknąć wizyt w miejscach publicznych, dobrą alternatywą będzie również zamówienie zakupów online – obecnie wiele sklepów współpracuje z dostawcami, którzy zamówioną paczkę z artykułami spożywczymi mogą dostarczyć bezkontaktowo.

 

 

 

 

 

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

10,657FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Gm. Duszniki. Ledwo stał na nogach, a wsiadł za kierownicę. 48-latek miał ponad 3 promile!

Dzięki wzorowej obywatelskiej postawie, policjanci zatrzymali podejrzanego o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał 3,2 promila alkoholu w organizmie. Usłyszał zarzuty. Grozi mu...