7.5 C
Szamotuły
wtorek, 20 października, 2020

6 zasad bezpiecznych zakupów w czasie pandemii koronawirusa

Polecamy

Wsadzili bankomat w Dusznikach, na razie są nieuchwytni

Pomimo, że od zdarzenia minął już ponad miesiąc, sprawcy zuchwałej kradzieży w Dusznikach pozostają na wolności.7 września przed...

Nowe życie koni uratowanych pod Obrzyckiem [WIDEO]

Pod koniec września informowaliśmy o dramacie zwierząt, który rozegrał się w jednej z wiosek w gminie Obrzycko. W jakim stanie są konie,...

Szamotuły. Koronawirus w przedszkolu. Dzieci i personel na kwarantannie

W sobotę Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował 1058 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Wielkopolsce.Niestety, kolejne przypadki zakażenia...

W okresie społecznej kwarantanny zachowanie szczególnej ostrożności jest kwestią priorytetową. Nowe zasady obowiązują, chociażby, w sklepach. Klienci powinni m.in. stosować środki ochronne (rękawiczki i maseczki) oraz dbać o prawidłową dezynfekcję rąk. Z tego artykułu dowiesz się, o czym jeszcze należy pamiętać przed wizytą w sklepie i jak zrobić zakupy nie tylko bezpiecznie, ale i szybko.

Ostrożność podczas wizyt zarówno w mniejszych, jak i większych obiektach handlowych to jedna z kluczowych kwestii. Należy więc bezwzględnie przestrzegać zasad, o których na bieżąco informują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

1. Zrób listę zakupów

- Reklama -

W okresie pandemii bezpieczne zakupy zaczynają się już w domu. Dlaczego? Brak listy potrzebnych produktów sprawi, że wizyta w sklepie nie będzie przemyślana, a jej czas znacznie się wydłuży. Właśnie dlatego warto mieć przy sobie listę niezbędnych artykułów – takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na pewno w przypadku większych zakupów spożywczych

2. Unikaj mocno oddalonych sklepów

Idąc na zakupy unikaj (w miarę możliwości) mocno oddalonych od twojego miejsca zamieszkania sklepów. W czasie społecznej kwarantanny po niezbędne produkty najlepiej udać się pieszo lub własnym samochodem oraz unikać dojazdów komunikacją publiczną. W ten sposób nie tylko ograniczysz kontakt z innymi osobami, ale również zminimalizujesz ryzyko zachorowania.

3. Nie zapomnij zastosowaniu środków ochronnych

Używanie środków ochronnych to jedna z najważniejszych kwestii. Wiele sklepów (m.in. tych w galerii handlowej https://posnania.eu/sklepy) udostępnia środki dezynfekcyjne do rąk oraz jednorazowe rękawiczki, które należy założyć na czas robienia zakupów. Należy pamiętać także o ochronie ust i nosa – w miejscach publicznych (również w sklepach) każdy ma obowiązek zasłonięcia twarzy za pomocą maseczki jednorazowej lub wielorazowej (świetnie sprawdzą się te lniane lub bawełniane), chusty czy szalika.

4. Zachowaj odpowiedni dystans w sklepie

Mimo że w sklepach obowiązują limity osób, które mogą jednocześnie przebywać na ich terenie (według najnowszych zaleceń rządowych w sklepach o powierzchni nieprzekraczającej 100 m² na jedną kasę przypada 4 klientów, z kolei jeśli obiekt liczy więcej niż 100 m² jest to 1 osoba na 15 m²  powierzchni), warto dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. W jaki sposób? Robiąc zakupy zachowuj odpowiedni dystans i nie zbliżaj się do innych kupujących (np. w kolejce do kasy) bliżej niż na 1,5-2 metry.

5. Unikaj płatności gotówką

W obecnej sytuacji zaleca się płatność bezgotówkową – pozwoli to ograniczyć kontakt z pieniędzmi, które niejednokrotnie przekazuje sobie wiele osób. Znacznie bezpieczniejsze będzie zatem uregulowanie rachunku za pośrednictwem karty płatniczej, którą wystarczy zbliżyć do terminala.

6. Po powrocie zadbaj o higieną rąk

Po powrocie do domu należy niezwłocznie umyć dłonie i nadgarstki minimum przez 30 sekund – w tym celu najlepiej użyć mydła lub preparatu dezynfekującego. Z kolei w przypadku artykułów spożywczych, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić owoce i warzywa, a następnie, jeśli to możliwe, zdjąć opakowania oraz folię ochronną z pozostałych produktów i wyrzucić je do śmietnika. 

Stosowanie powyższych zasad znacznie minimalizuje ryzyko zachorowania. Warto więc pamiętać, aby zakupy były przede wszystkim przemyślane i nie stanowiły jedynie pretekstu do wyjścia z domu. Dla tych, którzy wolą jednak uniknąć wizyt w miejscach publicznych, dobrą alternatywą będzie również zamówienie zakupów online – obecnie wiele sklepów współpracuje z dostawcami, którzy zamówioną paczkę z artykułami spożywczymi mogą dostarczyć bezkontaktowo.

 

 

 

 

 

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

10,256FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Gm. Obrzycko: Spłonęło BMW [ZDJĘCIA, WIDEO]

O dużym szczęściu mogą mówić kierowca i pasażer pojazdu marki BMW, który zapalił się podczas jazdy na trasie Obrzycko- Pęckowo.

Ostrzeżenie przed gęstą mgłą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia m.in. dla powiatu szamotulskiego.Prognozuje się gęste mgły ograniczające widzialność...

Gm. Obrzycko: 25-latek uprawiał konopie indyjskie. Jest podejrzany również o handel narkotykami

Zarzuty uprawy marihuany, udzielania odpłatnego środków odurzających i posiadania ich usłyszał mieszkaniec gminy Obrzycko, który został zatrzymany przez dzielnicowych z Wronek....

Gmina Ostroróg. Groźny wypadek pod Dobrojewem

Do kolejnego groźnego zdarzenia doszło dzisiaj przed godziną 8:00 na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 184, 186 i 116 w okolicy miejscowości Dobrojewo.

Planowane na najbliższy tydzień wyłączenia energii elektrycznej

Prezentujemy wykaz planowanych wyłączeń prądu w powiecie szamotulskim.Obszar Duszniki20 października 2020 r....

Więcej artykułów

- Reklama-