- Reklama -
15.5 C
Szamotuły
niedziela, 15 września, 2024
Reklama

Jak prawidłowo docieplić budynek?

Prawidłowa termika to jedno z najpoważniejszych wyzwań, które czeka wszystkich stawiających lub remontujących budynek. Bez odpowiedniego docieplenia nie tylko nie będzie on spełniał swojej funkcji, ale też wygeneruje dodatkowe, wysokie koszty poprawek. Istnieją różne metody docieplenia budynków i w zależności od możliwości oraz czynników takich, jak kształt czy powierzchnia, można zastosować którąś z nich.

Ciężkie odchodzi w zapomnienie

- Reklama -

Do niedawna najpopularniejszą metodą docieplania budynków była metoda ciężka mokra. W systemie tym gruba warstwa tynku była układana na siatce zbrojącej. Metoda ta – jeśli została poprawnie wykonana – zapewniała dobre efekty, niemniej ze względu na wagę elementów, a co za tym idzie, trudność i czas wykonania, została stopniowo wyparta przez tzw. metody lekkie.
Z jednej strony mamy tu metodę lekką mokrą – gdzie docieplenie kładzione jest z użyciem wody, z drugiej zaś lekką suchą – gdzie warstwę izolacji przykrywa położona mechanicznie okładzina.

Plusy i minusy metody lekkiej mokrej

W metodzie tej jako warstwę termiczną kładzie się styropian lub wełnę mineralną, wszystko zaś przykrywa się tynkiem cienkowarstwowym. Zapewnia to małą wagę elementów: 10-30 kg/m2. Jest to bez wątpienia duży atut, który sprawia, że metoda jest popularna. Zwłaszcza, że jest ona także bardzo powszechna i łatwo dostępna. Dobrze wykonane docieplenie budynków (Poznań) taką metodą pozwoli na osiągnięcie doskonałej izolacji termicznej.
Niestety, trzeba pamiętać, że taki projekt musi zostać zrealizowany przez fachowców. Metoda ta jest bardzo wrażliwa na błędy, które często uwidaczniają się dopiero po latach. Ograniczeniem jest też fakt, że taki system docieplenia może być realizowany tylko w określonych warunkach – w umiarkowanej temperaturze, bez skrajnych okoliczności, takich jak upały, deszcz, czy wiatr. To znacznie ogranicza możliwości czasowe realizacji.

Plusy i minusy metody lekkiej suchej

Metoda lekka sucha jest na tym polu zdecydowanie bardziej uniwersalna. Można z nią działać o każdej porze roku, bowiem całość docieplenia jest realizowana mechanicznie. Co istotne, technologia ta jest prosta w wykonaniu i w zasadzie można ją zrealizować nawet samodzielnie. Polega na ustawieniu konstrukcji rusztu, który wypełnia się warstwą termiczną a następnie przykrywa w zasadzie dowolną elewacją.
Innym plusem technologii jest dostępność, ale też łatwość ewentualnych napraw. Metoda nie ma w zasadzie wad, zwłaszcza, jeśli włoży się w nią odpowiednią dbałość wykonania. Docieplenie wykonana z nieestetycznych, najtańszych elementów będzie bowiem skuteczne, ale niekoniecznie może cieszyć oko.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe