- Reklama -
-4.6 C
Szamotuły
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Nowości w szamotulskim szpitalu

Szpital Powiatowy w Szamotułach wzbogacił się w ostatnim tygodniu o nowe urządzenia i ambulans.

14 grudnia wojewoda Michał Zieliński odwiedził SP ZOZ w Szamotułach, aby uroczyście oddać do użytku zmodernizowaną rampę tlenu medycznego oraz nową karetkę pogotowia, z miejscem stacjonowania we Wronkach. Łączna wartość obu inwestycji to 920 928 zł.

fot. WUW

– Cieszę się z kolejnych inwestycji, które są czynione w Szpitalu w Szamotułach. Jest to ważna placówka na mapie Wielkopolski, szczególnie w okresie pandemii. Mam nadzieję, że sprzęt będzie dobrze służył wszystkim mieszkańcom Powiatu Szamotulskiego i przyczyni się do poprawy jakości opieki – mówił na uroczystości Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

- Reklama -

Dziękując za nową karetkę starosta Beata Hanyżak wskazała, że szczególnie będą mogli ją docenić mieszkańcy Wronek. W tamtejszej podstacji ratownictwa medycznego będzie bowiem jeździł nowy, w pełni wyposażony ambulans na nadwoziu Mercedesa.

Różnice w standardzie w porównaniu z innymi pojazdami będą szczęśliwie niewielkie, bo najstarszy spośród trzech ambulansów ratunkowych należących do szamotulskiego szpitala został kupiony w zeszłym roku. – W naszym systemie ratowniczym mamy nowoczesny sprzęt z krótkim okresem użytkowania. Dzięki temu znacznie wzrasta bezpieczeństwo Pacjentów i personelu ratowniczego – dodał Remigiusz Pawelczak, dyrektor SP ZOZ w Szamotułach.

– Rampa tlenowa ze zbiornikami pozwala w tej chwili na gromadzenie i doprowadzanie tlenu do każdego łóżka w Szpitalu – podkreślał Remigiusz Pawelczak. – Dziś mamy 72 pacjentów chorych na COVID-19, w szczytowym punkcie było ich 90. Łóżka wyposażone w tlen medyczny są naprawdę ważne, bo pozwalają na zapewnienie odpowiednich warunków do leczenia Pacjentów covidowych.

Obie inwestycje o łącznej wartości prawie miliona złotych udało się zrealizować dzięki decyzjom Wojewody Wielkopolskiego. Modernizacja rampy tlenu medycznego została dofinansowana kwotą 315 873 zł, którą przekazało Ministerstwo Zdrowia. Dotację na zakup nowej karetki w wysokości 480 tys. zł zrealizowano ze środków pochodzących z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Wkład własny w obie inwestycje o łącznej wartości 125 055 zł pokryto ze środków SP ZOZ w Szamotułach.

Nowy tympanomet

Z kolei do poradni otolaryngologicznej trafił nowy tympanomet. Jest to nowoczesne urządzenie do badania słuchu.

fot. SP ZOZ

Tympanometr jest przeznaczony do ekspertyzy schorzeń wpływających na funkcjonowanie ucha środkowego oraz do badań słuchu. Umożliwia precyzyjną ocenę stanu ucha środkowego, w tym: ciśnienia w uchu środkowym, istnienia płynu w uchu, poziomu sprężystości i odchylenia błony bębenkowej.

Badanie wykonywane jest oddzielnie dla ucha prawego i lewego. W badanym uchu umieszcza się sondę, która szczelnie je zatyka. Następnie wtłaczane jest powietrze, a urządzenie samoczynnie dokonuje pomiaru. Badanie jest krótkie i bezbolesne, a wyniki w postaci tympanogramu pacjent otrzymuje od razu po badaniu.

fot. SP ZOZ

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe