- Reklama -
5.2 C
Szamotuły
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Szamotuły. Pożar sadzy w przewodzie kominowym [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 19 grudnia o godz. 14.11 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w Szamotułach.

Na miejsce niezwłocznie zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach.

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali palące się sadze w przewodzie kominowym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palących się sadzy przy pomocy proszku gaśniczego, wyczyszczeniu przewód kominowego oraz wyczystki – informuje PSP Szamotuły.

- Reklama -

Jak uniknąć tego typu zdarzeń?

Podstawą jest regularne czyszczenie oraz przegląd przewodów kominowych. Pamiętajmy również, by w kotle nie spalać śmieci i innych materiałów niskiej jakość, które spalają się tylko częściowo, wytwarzając duże ilości cząstek sadzy, która odkłada się w przewodach kominowych.

Policjanci przypominają, co zrobić, gdy dojdzie do pożaru w przewodzie kominowym.

W pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.

Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Gaszenie wodą może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.

Co grozi za zlekceważenie obowiązku corocznych przeglądów kominiarskich?

Po pierwsze właściciel lub lokator mieszkania lub domu, na którym spoczywa obowiązek dbania o instalacje i przewody, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Karę pieniężną może także orzec sąd. Po drugie niekontrolowany przez kominiarzy dom lub mieszkanie może być odcięty od dostaw gazu ze względów bezpieczeństwa. W razie pożaru brak okresowych kontroli kominiarskich może być podstawą odmowy przez firmę ubezpieczeniową wypłaty należnego odszkodowania.

Najpoważniejszą jednak konsekwencją jaka może się wydarzyć w niesprawdzanych instalacjach gazowych i przewodach kominowych to śmiertelnie groźne zaczadzenie (zatrucie czadem), które co roku w okresie grzewczym powoduje wiele wypadków śmiertelnych.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe