- Reklama -
-2.2 C
Szamotuły
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Gm. Szamotuły: 149 uczniów otrzymało stypendia burmistrza

Zdobycie stypendiów Miasta i Gminy Szamotuły, niezależnie od dziedziny – czy dotyczą nauki, kultury czy też sportu, nigdy nie było łatwe. Uczniowie muszą spełnić ściśle określone i wyśrubowane przez Radę Stypendialną warunki.

W tym roku sytuację dodatkowo komplikował niełatwy czas pandemii. W pierwszych miesiącach tego roku wydawało się nawet, że stypendia za rok szkolny 2019-2020 nie będą przyznawane.

- Reklama -

Wątpliwości budził zliberalizowany system oceny postępów uczniów wymuszony sposobem nauczania. Ze względu na pandemię COVID 19, uczniowie większą część roku szkolnego spędzili przed komputerami, biorąc udział w zajęciach zdalnych. Nie mieli tez możliwości wzięcia udziału w konkursach artystycznych, sportowych, nie odbywały się imprezy o charakterze naukowym. Po prostu – pandemia wyhamowała nie tylko szkolną aktywność. Ostatecznie podjęto jednak decyzję o przyznaniu stypendiów. Podobnie jak w poprzednich latach przyznawano stypendia I, II i III stopnia.

Wbrew pozorom, nie są to małe pieniądze – to 50, 70 lub 90 złotych miesięczne, zależnie od osiągnięć stypendysty. W pierwszym roku funkcjonowania programu stypendialnego była to jednorazowa wypłata. Burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek i Rada Stypendialna doszli do wniosku, że dla młodzieży daleko istotniejsze i stymulujące do pracy będzie stypendium wypłacane każdego miesiąca. I Rada Miasta i Gminy Szamotuły taki wniosek poparła.

Mimo, że w tym roku, zgodnie z uchwałą, z grupy uczniów uprawnionych do otrzymania stypendiów wyłączono czwartoklasistów, wniosków do Rady Stypendialnej spłynęło nieproporcjonalnie więcej niż w poprzednich latach – informuje dyrektor Centrum Usług Wspólnych Maciej Adamski.

Kryteria spełniło 149 uczniów, którzy przez najbliższy rok szkolny cieszyć się będzie z comiesięcznej wpłaty. Oczywiście mogli je otrzymać tylko uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Szamotuły. Przypomnijmy, że stypendia burmistrzowskie przyznaje się w czterech kategoriach: wyniki w nauce (średnia min. 5,5), osiągnięcia naukowe (konkursy naukowe, olimpiady itp.), wyniki w sporcie i działalności artystycznej.

Pełna lista stypendystów tutaj.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe