- Reklama -
2.4 C
Szamotuły
czwartek, 8 grudnia, 2022

Dzisiaj konferencja rządu ws. obostrzeń. Minister zdrowia zdradza szczegóły

Idziemy w kierunku ograniczeń w ruchu na południowej granicy, niedopuszczenia przyłbic i chust jako zamiennika maseczek oraz zregionalizowania obostrzeń – mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że decyzje zostaną ogłoszone około godz. 11-12, po konsultacjach z premierem i szefem MEiN.

Szef MZ był pytany w radiu TOK FM, jakie obostrzenia zostaną ogłoszone w środę.

- Reklama -

„Te dzisiejsze (poranne) wyniki wymagają jeszcze raz przyjrzenia się, co powinniśmy ostatecznie zadecydować. Ale generalnie idziemy w tym kierunku, który już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski, ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji, będziemy chcieli też dokonać formalnie tej zmiany związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust, jako zamiennika maseczki” – powiedział. Jak sprecyzował, „oczywiście przyłbice można stosować nadal dodatkowo oprócz maseczki”.

„Trzecia rzecz dotyczy zregionalizowania obostrzeń. Tutaj widzimy, że sytuacja w Polsce jest bardzo zróżnicowana. Najgorzej wypada niestety województwo warmińsko-mazurskie” – podkreślił.

Dopytywany, czy regionalizacja obostrzeń oznacza, że np. Olsztyn będzie miastem, do którego nie będzie można wjechać albo z niego wyjechać, Niedzielski odparł: „Nie, aż tak daleko raczej nie podejmiemy ostatecznej decyzji”.

„Tutaj raczej mówimy o tym, że w województwie warmińsko-mazurskim zostaną cofnięte – przynajmniej część – te poluzowania, które miały miejsce ostatnio” – wyjaśnił. Potwierdził, że hotele zostaną prawdopodobnie zamknięte.

Jak zastrzegł, „proszę nie pytać mnie w tej chwili o definitywne odpowiedzi, bo ja jeszcze muszę potem wyniki skonsultować z panem premierem Mateuszem Morawieckim, (…) również z panem ministrem (edukacji i nauki) Przemysławem Czarkiem, bo trzeba rozważyć również, czy te sankcje nie powinny przynajmniej regionalnie dotyczyć szkół”.

Pytany, czy oznacza to, że w województwie warmińsko-mazurskim nawet uczniowie klas 1-3 czy dzieci w przedszkolach nie będą mogły na razie uczyć się stacjonarnie, potwierdził. „Tak, taki wariant też niestety musimy rozważyć, bo (…) widzimy co się dzieje w całej Polsce, a w woj. warmińsko-mazurskim jest sytuacja szczególnie trudna”.

Poinformował, że na Warmii i Mazurach „celność wyników w badaniach przekracza 30 proc.”. „To znaczy, że praktycznie 1/3 wyników testów wykonywanych w woj. warmińsko-mazurskim daje pozytywny wynik” – zaznaczył.

Minister zdrowia przyznał również, że w woj. warmińsko-mazurskim – przynajmniej w częściach województwa najbardziej dotkniętych pandemią – jest bardzo wysoki udział mutacji brytyjskiej koronawirusa. (PAP)

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe