- Reklama -
26.1 C
Szamotuły
niedziela, 26 maja, 2024
Reklama

Wielkopolska. Oszukiwali metodą „na węgiel”. Cztery osoby z zarzutami

W naszym regionie pojawili się oszuści stosujący metodę „na węgiel”. W ostatnim czasie zatrzymano cztery osoby.

Poznańscy policjanci dotarli do osób, które na popularnym portalu społecznościowym oferowały do sprzedaży węgiel w atrakcyjnych cenach. Oszuści podszywali się pod inne osoby, oferując węgiel typu orzech oraz ekogroszek. Warunkiem realizacji zamówienia była wpłata 30 procent wartości zamówienia. Niestety, po wpłaceniu zaliczki, kontakt ze sprzedającym się urywał.

W toku sprawy funkcjonariusze ustalili tożsamość oszustów. 24 stycznia br. zatrzymali młodą kobietę, a kilka dni później jej 30-letniego wspólnika. Obydwoje usłyszeli zarzut oszustwa, a prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny, a w przypadku mężczyzny – także poręczenie majątkowe w wysokości 20.000 zł.

- Reklama -

Jak się jednak okazało nie działali oni sami. Śledczy wpadli na trop kolejnych osób. Dwóch mężczyzn w wieku 25 i 40-lat, zostało również zatrzymanych i usłyszało zarzut pomocnictwa w związku z udostępnieniem swoich rachunków bankowych do dokonywania wpłat pieniędzy pochodzących z przestępstwa – informuje mł. asp. Marta Mróz.

Dochodzenie w niniejszej sprawie prowadzi poznańska prokuratura. Sprawa jest rozwojowa, bowiem już na tym etapie postępowania policjanci ustalili kilka osób pokrzywdzonych, a jak przypuszczają może być ich jeszcze więcej. Jeśli okaże się, że sprawcy działali w ten sam sposób od dłuższego czasu, mogą usłyszeć kolejne zarzuty – dodaje policjantka.

Warto pamiętać!

Policjanci przypominają, by korzystać wyłącznie z zaufanych źródeł, a także sprawdzać komu przelewamy pieniądze. W internecie pojawiają się oferty sprzedaży węgla, które kuszą niską ceną. Na pierwszy rzut oka ogłoszenia wyglądają wiarygodnie. Kupujący składa zamówienie i potwierdza je przelewem pełnej kwoty lub jej zaliczki na wskazane konto. Niepokój zaczyna się pojawiać, kiedy zakupiony węgiel nie zostaje dostarczony. Po sprawdzeniu firmy okazuje się, że nie istnieje, a kupujący zdaje sobie sprawę, że został oszukany.

Uważać należy na promocyjne i niskie ceny, które znacznie odbiegają od tych rynkowych.
W takim przypadku chęć zaoszczędzenia kilkuset złotych może zakończyć się stratą pieniędzy i brakiem opału. Pamiętajmy, by kupować węgiel tylko z zaufanych źródeł.

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe