- Reklama -
Reklamaspot_img
5 C
Szamotuły
sobota, 20 kwietnia, 2024
Reklama

Mieszkańcy Szamotuł nie zostaną pozbawieni dostaw ciepła

Niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki Kogeneracja Zachód S.A. nie zabraknie ciepła dla mieszkańców Szamotuł.  Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie z udziałem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, którego celem było znalezienia rozwiązania, które trwale zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szamotuł.

Kogeneracja Zachód S.A. – spółka, która dostarcza energię cieplną m.in. do Szamotuł, znalazła się w trudnej sytuacji, w której posiada wysokie zadłużenia względem Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny. W związku z tą sytuacją pojawiło się realne ryzyko, że PGNiG OD nie przedłuży z Kogeneracją umowy na dostawy gazu, co mogłoby skutkować brakiem ogrzewania i ciepłej wody w lokalach obsługiwanych przez szamotulską elektrociepłownię.

- Reklama -

Po otrzymaniu informacji o możliwości przerwania dostaw ciepła do odbiorców końcowych, którymi jest ponad 6500 mieszkańców Szamotuł, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński rozpoczął szereg działań i rozmów mających na celu zażegnanie potencjalnemu kryzysowi.         24 stycznia wojewoda spotkał się w Warszawie z prezesem PGNiG Obrót Detaliczny Henrykiem Muchą. W wyniku rozmów udało się ustalić, że dostawy gazu będą kontynuowane w kolejnym miesiącu, dając jednocześnie więcej czasu stronom umowy na wypracowanie rozwiązań zabezpieczających dostawy ciepła w dalszej perspektywie.

W celu znalezienia rozwiązania, które trwale zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szamotuł dziś, tj. 10 lutego br., w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim                 w Poznaniu odbyło się spotkanie z udziałem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, dyrektora Departamentu Ciepłownictwa Grzegorza Tobolczyka oraz przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Urzędu Regulacji Energetyki, Banku Gospodarstwa Krajowego, Kogeneracji Zachód S.A., jak również władz samorządowych.

Z naszego punktu widzenia istotne jest to, żeby wszyscy mieszkańcy oraz instytucje wrażliwe – szkoły, szpitale, miały zapewnione ciepło i nad tym pracujemy wspólnie z samorządem                 i wojewodą. Mogę Państwa zapewnić, że niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki i jakie będą miały konsekwencje, to ciepła mieszkańcom nie zabraknie – mówi podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wiceminister dodaje, że administracja rządowa przygotowana jest również na ekstraordynaryjne działania, które spowodują, że na pewno obywatele będą mieli ciepłe kaloryfery.

–  Kiedy 11 stycznia otrzymałem informację z PGNiG o tym, że zagrożone są dostawy ciepła do Szamotuł, od razu podjąłem działania, mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak dodaje wojewoda, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i prawem energetycznym za zabezpieczenie ciepła mieszkańcom odpowiada gmina, jednak w tym przypadku przede wszystkim oczekiwania kierowane są w stosunku do Kogeneracji Zachód S.A., żeby zintensyfikowała swoje działania mających na celu przedstawienie takich dokumentów, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie w tym obszarze.

–  Chciałbym zapewnić mieszkańców Szamotuł, że nasza determinacja jest tak duża, że możemy z całą pewnością zagwarantować, że tego ciepła nie zabraknie – deklaruje wojewoda.

W imieniu mieszkańców stolicy powiatu szamotulskiego, jak również pracowników                          i przedstawicieli instytucji, które są zasilane przez Kogenerację Zachód S.A., bardzo dziękuję za dzisiejsze konkretne spotkanie i za bieżącą współpracę w tym temacie z wojewodą. Liczę na to, że do końca przyszłego tygodnia będziemy mogli przekazać mieszkańcom dobre informacje – podkreśla starosta szamotulski Beata Hanyżak.

Fot. WUW

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe