- Reklama -
9 C
Szamotuły
sobota, 1 kwietnia, 2023

Mieszkańcy Szamotuł nie zostaną pozbawieni dostaw ciepła

Niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki Kogeneracja Zachód S.A. nie zabraknie ciepła dla mieszkańców Szamotuł.  Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie z udziałem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, którego celem było znalezienia rozwiązania, które trwale zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szamotuł.

Kogeneracja Zachód S.A. – spółka, która dostarcza energię cieplną m.in. do Szamotuł, znalazła się w trudnej sytuacji, w której posiada wysokie zadłużenia względem Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny. W związku z tą sytuacją pojawiło się realne ryzyko, że PGNiG OD nie przedłuży z Kogeneracją umowy na dostawy gazu, co mogłoby skutkować brakiem ogrzewania i ciepłej wody w lokalach obsługiwanych przez szamotulską elektrociepłownię.

- Reklama -

Po otrzymaniu informacji o możliwości przerwania dostaw ciepła do odbiorców końcowych, którymi jest ponad 6500 mieszkańców Szamotuł, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński rozpoczął szereg działań i rozmów mających na celu zażegnanie potencjalnemu kryzysowi.         24 stycznia wojewoda spotkał się w Warszawie z prezesem PGNiG Obrót Detaliczny Henrykiem Muchą. W wyniku rozmów udało się ustalić, że dostawy gazu będą kontynuowane w kolejnym miesiącu, dając jednocześnie więcej czasu stronom umowy na wypracowanie rozwiązań zabezpieczających dostawy ciepła w dalszej perspektywie.

W celu znalezienia rozwiązania, które trwale zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szamotuł dziś, tj. 10 lutego br., w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim                 w Poznaniu odbyło się spotkanie z udziałem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, dyrektora Departamentu Ciepłownictwa Grzegorza Tobolczyka oraz przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Urzędu Regulacji Energetyki, Banku Gospodarstwa Krajowego, Kogeneracji Zachód S.A., jak również władz samorządowych.

Z naszego punktu widzenia istotne jest to, żeby wszyscy mieszkańcy oraz instytucje wrażliwe – szkoły, szpitale, miały zapewnione ciepło i nad tym pracujemy wspólnie z samorządem                 i wojewodą. Mogę Państwa zapewnić, że niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki i jakie będą miały konsekwencje, to ciepła mieszkańcom nie zabraknie – mówi podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wiceminister dodaje, że administracja rządowa przygotowana jest również na ekstraordynaryjne działania, które spowodują, że na pewno obywatele będą mieli ciepłe kaloryfery.

–  Kiedy 11 stycznia otrzymałem informację z PGNiG o tym, że zagrożone są dostawy ciepła do Szamotuł, od razu podjąłem działania, mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak dodaje wojewoda, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i prawem energetycznym za zabezpieczenie ciepła mieszkańcom odpowiada gmina, jednak w tym przypadku przede wszystkim oczekiwania kierowane są w stosunku do Kogeneracji Zachód S.A., żeby zintensyfikowała swoje działania mających na celu przedstawienie takich dokumentów, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie w tym obszarze.

–  Chciałbym zapewnić mieszkańców Szamotuł, że nasza determinacja jest tak duża, że możemy z całą pewnością zagwarantować, że tego ciepła nie zabraknie – deklaruje wojewoda.

W imieniu mieszkańców stolicy powiatu szamotulskiego, jak również pracowników                          i przedstawicieli instytucji, które są zasilane przez Kogenerację Zachód S.A., bardzo dziękuję za dzisiejsze konkretne spotkanie i za bieżącą współpracę w tym temacie z wojewodą. Liczę na to, że do końca przyszłego tygodnia będziemy mogli przekazać mieszkańcom dobre informacje – podkreśla starosta szamotulski Beata Hanyżak.

Fot. WUW

Obserwuj Nas:

16,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe