- Reklama -
14.4 C
Szamotuły
środa, 27 września, 2023

Uwaga na oszustwa „na policjanta” i „na wnuczka”

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod policjantów i pod członków rodziny.

Wprawdzie do oszustw nie doszło jeszcze na terenie powiatu szamotulskiego, ale policjanci z sąsiedniego powiatu otrzymali kilka zgłoszeń o próbie oszustwa.

13 sierpnia br., policjanci otrzymali kilka zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, którzy informowali o próbie oszustwa ,,pod legendą”. Przestępcy próbowali wyłudzić od nich pieniądze. Osoby te w porę zareagowały i powiadomiły policjantów.

- Reklama -

Niestety tego samego dnia około godziny 16:00, 50-letnia mieszkanka gminy Czarnków, poinformowała funkcjonariuszy, że padła ofiarą oszustwa. W wyniku przestępczego procederu, kobieta straciła 41 tys. złotych.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jej telefon zadzwonił fałszywy policjant, przedstawiając nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miała spowodować córka kobiety. Następnie sprawca poinformował o konieczności przekazania pieniędzy, aby rzekoma córka mogła uniknąć aresztu. Sposób prowadzenia rozmowy był na tyle przekonujący, że 50-latka uwierzyła w opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie udała się we wskazane miejsce, gdzie zjawił się mężczyzna, któremu przekazała pieniądze, w kwocie 41 tys. złotych. Była przekonana, że pomaga córce, jednak po kilku godzinach, po rozmowie z córką, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Policja poszukuje sprawców i po raz kolejny apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Przestrzegamy przed łatwowiernością w przypadku podobnych telefonów. Każdą taką informację należy zweryfikować, a szczególnie wtedy, gdy rozmówca prosi nas o pieniądze.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy zawsze:

– potwierdzić informację u innych członków rodziny,

– nie działać w pośpiechu,

– odłożyć termin udzielenia pożyczki,

– nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym,

– o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.

Pamiętaj, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Bądź czujny, nie daj się oszukać!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe