- Reklama -
10.3 C
Szamotuły
niedziela, 17 października, 2021

Trwa śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów. Niebezpieczne substancje również w powiecie szamotulskim!

Polecamy

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali w dniu 20 sierpnia 2019 roku 8 osób podejrzanych o udział w procederze składowania szkodliwych odpadów na terenie Wielkopolski. Mechanizm działania sprawców polegał na tym, iż otrzymywane odpady, które zgodnie z zawartymi umowami mieli utylizować, przewozili do wynajętych pomieszczeń magazynowych, gdzie były składowane w sposób niezgodny z przepisami.

Śledztwo rozpoczęło się w dniu 5 września ubiegłego roku, kiedy to na terenie jednej z firm w Murowanej Goślinie ujawniono nielegalne składowisko odpadów niewiadomego pochodzenia. Specjalista z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdził, że zgromadzone substancje mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego. Podczas śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu, wpłynęła informacja o podobnym składowisku w miejscowości Sarbia na terenie gminy Duszniki. Tam również wynajęto pomieszczenia magazynowe, gdzie trafiały niebezpieczne substancje. Podobnie sytuacja wyglądała na terenie pow. wrzesińskiego.

W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, iż składowane substancje były przechowywane w zbiornikach, beczkach i tzw. „bigbagach. Były to odpady poprodukcyjne, płynne i stałe, chemiczne i łatwopalne. Stanowiły one realne zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi a także dla środowiska przyrodniczego. Mogły one bowiem spowodować istotne zanieczyszczenia gleby, powietrza i wód gruntowych.

- Reklama -

Zatrzymani usłyszeli zarzuty z art. 183 kodeksu karnego, który mówi o składowaniu odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa rozprzestrzenienia się substancji trujących zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób a także zarzut oszustwa na szkodę właścicieli wynajmowanych pomieszczeń magazynowych. Dodatkowo jeden z mężczyzn, który wymyślił i nadzorował cały proceder oraz czerpał z niego największe zyski, usłyszał zarzut sprawstwa kierowniczego.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, w stosunku do czterech podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, pozostali są pod dozorem policji i mają zakaz opuszczania kraju. Z dwóch lokalizacji odpady zostały już usunięte. Koszt tej operacji wyniósł blisko 700 tysięcy złotych.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Obserwuj Nas:

11,800FaniLubię
805ObserwującyObserwuj
347SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -