- Reklama -
0.4 C
Szamotuły
sobota, 4 grudnia, 2021

Szamotuły. Wynagrodzenie burmistrza wzrośnie o kilka tysięcy. To efekt ustawy PiS

Polecamy

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły radni podejmą projekt uchwały, która podwyższa wynagrodzenie burmistrzowi.

Warto zaznaczyć, że choć podwyżka wzbudza dużo negatywnych emocji, to została sprowokowana ustawą PiS-u, którą podpisał prezydent Duda.

W skrócie – Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października, które weszło w życie 1 listopada, określa maksymalny poziom wynagrodzenia dla burmistrzów, radnych, prezydentów i innych stanowisk oraz funkcji w samorządach. I tak maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego w gminach wielkości Szamotuł został podniesiony do 10 430 zł, a dodatku funkcyjnego do 3450 złotych. Z kolei w ustawie z dnia 17 września 2021 roku czytamy, iż „minimalne wynagrodzenie osób, o których mowa w (…), nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia”. Ustawa PiS-u zmusiła więc samorządy do podwyższenia uposażenia włodarzy miast – podobne uchwały są przyjmowane przez inne samorządy w kraju.

Ile zarobi Włodzimierz Kaczmarek?

- Reklama -

Na dzisiejszej sesji Rady MiG Szamotuły radni zagłosują za przyjęciem projektu uchwały, która dostosowuje wynagrodzenie burmistrza do prawa ustanowionego przez rząd.

Ustawa ustala wynagrodzenie Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły w następujący sposób:

 • Wynagrodzenie zasadnicze: 9500 zł;
 • Dodatek funkcyjny: 3000 zł;
 • Dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie: 3750 zł;
 • Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego: 1900 złotych.

Burmistrz zarobi więc w sumie 18 150 zł miesięcznie brutto. Jest to gigantyczna podwyżka, która zapewne wywoła sporo negatywnych komentarzy wśród mieszkańców. Dotychczas Włodzimierz Kaczmarek zarabiał 10620 zł.

Sesja rozpocznie się o godz. 12:00. Można ją śledzić online TUTAJ. Warto zaznaczyć, że radni mogą wnieść jeszcze jakieś poprawki do projektu uchwały. Artykuł zaktualizujemy po głosowaniu.

Aktualizacja godz. 15: zgodnie z przewidywaniami radni przyjęli projekt uchwały podwyższającej wynagrodzenie burmistrza. Za było 12 radnych.

Warto również zaznaczyć, że radna Ilona Kaluga złożyła wniosek formalny, by pensję burmistrza ustalić na minimalnym możliwym poziomie, 16 055 zł. Radni z ugrupowania RAZEM Włodzimierza Kaczmarka oraz Bartosz Węglewski i Anna Wicher byli jednak przeciwni tej propozycji.

 1. To są chyba żarty, kpina ze społeczeństwa Szamotuł. Człowiek który przez 10 lat zajmuje gabinet burmistrza i nie wykazuje żadnego zaangażowania w sprawach miasta powinien podać się już dawno do dymisji. Radni opanujcie się.

  • Powinien się do dymysji podać, ale tego nie zrobi niestety…
   W sprawie wynagrodzenia i to zbujeckiego, można mieć pretensje tylko do ustawodawcy.

 2. A rano na rynku o 6.00 ludzi można porozjeżdżać na pasach, bo lampy nie świecą z oszczędności a tu jeb podwyżka 8 tyś. To jest jakieś nieporozumienie.

 3. Dlaczego nikt nie napisze, że to kwoty brutto?
  A może burmistrz odpowiedzialny za wielomilionowy budżet powinien zarabiać więcej niż na mniej odpowiedzialnych stanowiskach?
  A czy ktoś się zastanowił, że jeśli już jesteś na odpowiedzialnym stanowisku i zarabiasz więcej, to wpadasz w drugi próg podatkowy i zostanie Ci na wypłatę 55% kwoty brutto?
  Nikt o tym nie pisze, bo nie wie, albo nie chce wiedzieć i szuka sensacji…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj Nas:

12,200FaniLubię
805ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -