- Reklama -
14.4 C
Szamotuły
środa, 27 września, 2023

Szamotuły. Rozpoczął się XI Plener Rzeźbiarski

W środę w Parku Zamkowym pojawili się artyści, którzy do niedzieli pracować będą nad wyjątkowymi rzeźbami.

W dzisiejszym przywitaniu artystów uczestniczyli burmistrza Włodzimierz Kaczmarek oraz dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak.

XI Plener Rzeźbiarski pt. „Wielki Powrót Rzeźb” potrwa do niedzieli i zakończy się podczas Jarmarku Szamotulskiego. Przypomnijmy, że wydarzenie to nawiązuje do tradycji szamotulskich plenerów, które odbywały się w latach 80-tych. – Z tych dawnych plenerów nie przetrwała już żadna rzeźba, ale przetrwał sentyment, dobre wspomnienia starszych mieszkańców i nasz szacunek do dawnej idei. Dlatego 12 lat temu zdecydowałem się na reaktywację plenerów. Teraz po latach możemy już mówić o naszej rzeźbiarskiej tradycji. Rzeźby co roku są bardzo pozytywnie odbierane przez mieszkańców, a zdobią wiele miejsc w mieście oraz we wszystkich wsiach – informuje Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

- Reklama -

W Szamotułach pracuje ośmiu rzeźbiarzy: Jolanta Kędzierska (Łuków), Viktoria Popowa (Charków), Janusz Błażejewski (Krzywa), Mariusz Opoka (Chodel), Stanisław Panfil (Mogilno), Piotr Staszak (Brudzew), Jakub Staszak (syn pana Piotra, Brudzew) i Krzysztof Wiza (Osowo).

Tematem pleneru są zwierzęce postaci z bajek oraz zwierzęta, które możemy spotkać w naszych parkach. Dzień po zakończeniu pleneru, rzeźby zostaną przetransportowane na Skwer M. Ciężkiego oraz do „Lasku”  przy ul. Leśnej w Szamotułach.

Organizatorem pleneru jest Szamotulski Ośrodek Kultury, patronat objął Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, a partnerami są : LGD Dolina Samy oraz Gościniec „Pod Basztą” z Szamotuł.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe