- Reklama -
23 C
Szamotuły
czwartek, 18 lipca, 2024
Reklama

Szamotuły. Jubileuszowy plener rzeźbiarski [PROGRAM]

Rzeźbiarze po rocznej przerwie powracają do Szamotuł! W najbliższą środę 25 sierpnia rozpocznie się X Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Wielki Powrót Rzeźb”.

Przypomnijmy, że w latach 80-tych w Szamotułach odbyło się kilka plenerów rzeźbiarskich, których owocem było kilkadziesiąt pięknych rzeźb. Niestety przetrwała tylko jedna z nich. – Jej urok i wspomnienia dawnych plenerów przez starszych mieszkańców Szamotuł zainspirowały mnie do zorganizowania jedenaście lat temu pierwszego po latach pleneru. Znaczącą rolę miał w tym miejscowy rzeźbiarz Eugeniusz Tacik, który co roku jest współgospodarzem tego wydarzenia. To właśnie on wykonał rok temu kopię wspomnianej rzeźby matki z dzieckiem – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.  

- Reklama -

Dzisiaj szamotulan oraz gości miasta i oraz gminy Szamotuły cieszy kilkadziesiąt rzeźb z poprzednich plenerów. Zdobią Szamotuły i każdą wieś w gminie Szamotuły.

Jubileuszowy, dziesiąty plener rozpocznie się w środę 25 sierpnia i zakończy podczas Jarmarku Szamotulskiego 29 sierpnia. – W tym roku rzeźby są dedykowane ogrodom działkowym, których w mieście mamy aż dziewięć – tłumaczy Piotr Michalak -Jako Szamotulski Ośrodek Kultury włączyliśmy się ostatnio w inicjatywy o charakterze proekologicznym. Dlatego proponujemy, aby rzeźby miały dowolną formę, lecz chcemy aby w każdej z nich znalazło się miejsce do zamontowania „domku” dla zapylaczy.  Tak powstałe rzeźby będą spełniać przede wszystkim walor estetyczny, ale także praktyczny. Jestem przekonany, że rzeźby spotkają się z ciepłym przyjęciem tysięcy działkowiczów zrzeszonych we wspomnianych ogrodach, ale ich lokalizacja zapewni także do nich dostęp wszystkim zainteresowanym.   

W tym roku za dłuta chwycą: Viktoria Popova (Charków), Karolina Kaźmierczak (Bydgoszcz), Radek Michalczuk (Droblin), Jan Milczarek (Biała), Mariusz Opoka (Chodel), Piotr Staszak (Brudzew), Jakub Staszak (Brudzew), Eugeniusz Tacik (Binino).

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe