- Reklama -
12.6 C
Szamotuły
niedziela, 4 czerwca, 2023

Szamotulanin usłyszał 41 zarzutów

Szamotulski Zespół do Walki z Przestępczością Gospodarczą zakończył sprawę licznych wyłudzeń na szkodę banków oraz firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Podejrzany wprowadzał w błąd pośredników kredytowych, przez co poszkodowani stracili w sumie blisko 40 tysięcy złotych. Mężczyzna usiłował wyłudzić więcej pieniędzy, jednak część podmiotów odmówiła mu udzielenia pożyczki. Sprawa została przekazana do z aktem oskarżenia do sądu.

W minionym tygodniu Zespół do Walki z Przestępczością Gospodarczą zakończył pracę nad prowadzoną kilkanaście miesięcy sprawą licznych oszustw na szkodę różnych podmiotów finansowych.

- Reklama -

W ubiegłym roku policjanci otrzymali zawiadomienie o wprowadzeniu w błąd pośrednika kredytowego co do tożsamości pożyczkobiorcy. Nieznany wówczas sprawca, kupując na raty sprzęt zawarł umowę z bankiem podając fałszywe dane. Mężczyzna otrzymał zakupione na raty telefony komórkowe warte w sumie ponad 3 tysiące złotych, za które nie spłacał rat. Poszkodowanym stał się więc bank, który udzielił mu kredytu.

Policjanci pracujący nad sprawą przeanalizowali dane wskazane przez poszkodowanego i ustalili podejrzewanego o wyłudzenie pieniędzy. Okazał się nim 36-letni szamotulanin. Mężczyzna był już wcześniej karany za oszustwa. W trakcie prowadzonego dochodzenia policjanci ustalili, iż 36-latek mógł mieć na sumieniu więcej tego typu przestępstw. Jak się okazało, mężczyzna wielokrotnie za pośrednictwem sklepów internetowych zawierał umowy kredytowe zakupując sprzęt elektroniczny, a także RTV i AGD. Mężczyzna kupił m.in. telefony, tablety, oprogramowanie komputerowe, lodówki itp. Zakupione na raty mienie sprzedawał, a rat za otrzymany towar nie spłacał. Podczas transakcji wykorzystywał fałszywą tożsamość, a także korzystał z kont bankowych założonych na fałszywe dane.

Policjanci zwrócili się do potencjalnych poszkodowanych o przeanalizowanie zaciąganych pożyczek na poczet kupna sprzętu RTV i AGD przy wykorzystaniu ustalonych przez funkcjonariuszy fikcyjnych danych wykorzystywanych przez sprawcę. W sprawie powołany został biegły z dziedziny informatyki, sprzętu i oprogramowania, co pozwoliło zebrać dodatkowy materiał dowodowy. Kryminalni ustalili również świadków i pokrzywdzonych w licznych przestępstwach.

Finalnym efektem sprawy było ustalenie poszkodowanych i przedstawienie szamotulaninowi 41 zarzutów za oszustwa oraz usiłowania wyłudzenia pieniędzy posługując się fałszywymi danymi. Mężczyźnie udało się wyłudzić blisko 40 tysięcy złotych. Straty byłyby większe, gdyby nie fakt, iż w 24 przypadkach banki odmówiły mu udzielenia pożyczki.

Akt oskarżenia został skierowany do sądu.

Za oszustwa mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

KPP w Szamotułach

Obserwuj Nas:

16,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe