- Reklama -
14.4 C
Szamotuły
środa, 27 października, 2021

Strażacy z Szamotuł na krajowych ćwiczeniach „WODA 2021”

Polecamy

W dniach 14-16 września na terenie powiatu konińskiego odbyły się pod krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „WODA 2021”.

W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki z czterech województw – wielkopolskiego, zachodnio – pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, w tym trzy zastępy i łódź z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach.

W ramach prowadzonych ćwiczeń został powołany Sztab Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Działaniami kierował zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zemelczyk. Sztab oraz miejsce koncentracji sił i środków zlokalizowano przy stadionie miejskim przy ul. Podwale w Koninie. 

Pierwszym założeniem była awaria pompowni Grójec. Strażacy przy wykorzystaniu sił i środków z trenu powiatu konińskiego musieli zastąpić pracę pompowni i przepompować wodę z kanału Grójeckiego do rzeki Warty.  
Następnego dnia strażacy kontynuowali przepompowywanie wody przy pompowni Grójec. Ponadto na śluzie Morzysław doszło do awarii wrót przeciwpowodziowych, gdzie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno–Nurkowego usuwała awarię poprzez wydobycie przeszkody. 

Kolejnym założeniem była ewakuacja pracowników pompowni Morzysław, którzy próbując sprawdzić drożność urządzeń hydrotechnicznych opadli z sił i zawiśli ok. 3 m nad lustrem wody. Z pomocą ruszyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego. 

Następne zgłoszenie dotyczyło przemokniętych podstaw wału oraz występujących przecieków na prawym brzegu rzeki Warty pomiędzy miejscowościami Żerkie oraz Święta na gminie Kramsk. Strażacy przy wykorzystaniu worków z piaskiem umacniali przemoknięte wały. 

Natomiast w Koninie przy pompowni Nizina Konińska w korycie rzeki Warty zaczęła zbierać się woda z pobliskich rowów melioracyjnych tworząc ogromne rozlewiska. Działania strażaków polegały na przepompowaniu wody z zalanych terenów. 

Po godz. 15.00 doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem na promie przy ul. Promowej w Koninie podczas gwałtownego opuszczania promu doszło do wypadnięcia beczek i zbiorników do koryta rzeki Warty. Skutki tego zdarzenia usuwała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego. Dwie godziny później na przeprawie promowej w miejscowości Ladorudz, gmina Krzymów na uszkodzonym promie znajduje się kilku osobowe grupa młodych ludzi. Do tego zdarzenia zadysponowano samochody ratowniczo – gaśnicze z łodziami. 

Ostatnim założenie drugiego dnia ćwiczeń była ewakuacja dwóch spadochroniarzy, którzy zawiśli na drzewie na wysokości powyżej 10 m przy Oczyszczalni Ścieków w Koninie przy ul. Nadrzecznej. 

- Reklama -

Przebieg ćwiczeń zwizytowali:

  • zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Arkadiusz Przybyła,
  • wielkopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariusz Matczak, 
  • zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogusław Brud,
  • zastępca komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg, Mariusz Hulewicz,
  • doradca Wojewody Wielkopolskiego Mariola Rakiewicz, 
  • dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak,
  • dyrektor Zarządu Wód Polskich Zlewni Koło Jan Bartczak.

W ostatnim dniu ćwiczeń rozpoczęto zadaniem dla ćwiczących o godz. 2.00 w nocy. Grupa kajakarzy utknęła w śluzie na zbiorniku Powa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego oraz samochody z łodziami.

Ostatnie założenie ćwiczeń „WODA 2021” rozpoczęło się około godz. 5.00. Tym razem grupa młodzieży, która spędziła noc na moście technologicznym na Jeziorze Gosławskim  potrzebuje pomocy w bezpiecznym przedostaniu się na brzeg.   

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem, którego w imieniu komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka dokonał zastępca dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP st. bryg. mgr inż. Marcin Kucharski.

Głównym celem ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków COO KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powodzi na znacznym obszarze. Ponadto ćwiczenia miały na celu sprawdzenie sprzętu, którym dysponujemy na wypadek powstania powodzi.

Obserwuj Nas:

12,200FaniLubię
805ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -