- Reklama -
3 C
Szamotuły
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Reklama

Skuteczne rozwiązania problemu zażelazionej wody w gospodarstwie domowym

Żelazo znajduje się na czwartym miejscu pod względem rozpowszechnienia pierwiastków chemicznych w przyrodzie. Stanowi ponad 4,5 proc. masy skorupy ziemskiej, a w słonych wodach morskich znajduje się go od 8 do 10 proc., jest – po aluminium – drugim najczęściej występującym metalem na świecie. Stąd obecność żelaza w wodach gruntowych. Często jednak występuje ono w nadmiarze i konieczne jest odżelazienie wody. Jak to zrobić?

Konsekwencje zażelazionej wody w domu

Nadmiar związków żelaza w wodzie jest powszechnym problemem. W wodociągach dopuszczalne jego stężenie wynosi 0,2 mg na litr, ale często jest przekroczone. Natomiast obecność żelaza we własnych, przydomowych ujęciach wody niejednokrotnie jest kilka razy wyższa od dopuszczalnej. Już stężenie od 0,3 mg na litr może spowodować, że na urządzeniach sanitarnych i naczyniach pojawią się rdzawe plamy. Woda przybiera brunatny odcień, nieładnie pachnie, a jej metaliczny posmak psuje wygląd i zniekształca właściwy smak potraw i napojów. Pranie w takiej wodzie, zwłaszcza rzeczy białych, jest niemożliwe ze względu na pozostawanie na tkaninach nalotu i tracą one biel. W instalacjach i urządzeniach AGD (pralka, zmywarka, czajnik elektryczny) gromadzi się nadmierny osad, powodujący uszkodzenia.

Żelazo występuje w wodzie najczęściej w postaci rozpuszczalnych związków, w której nie można go usunąć. Staje się to możliwe dopiero po doprowadzeniu żelaza do formy nierozpuszczalnej, a następnie zatrzymaniu przez odpowiednie filtry. Aby jednak osiągnąć optymalną wartość zarówno żelaza, jak i innych pierwiastków w wodzie, jaka używana jest w gospodarstwie domowym, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie jej pełnego badania. Umożliwi ono dobór najbardziej odpowiedniego systemu uzdatniania.

- Reklama -

Badanie wody – kiedy zlecić?

Bezwzględnie należy zlecić badanie wody w nowym domu z własnym jej ujęciem (studnią), w domu zakupionym na rynku wtórnym, oprócz tego powinno się przeprowadzać coroczną kontrolę wody. Badanie fizykochemiczne jest niezbędne, kiedy woda jest mętna, powoduje podrażnienie skóry, wydziela nietypowy zapach, ma metaliczny posmak, pozostawia brudne zabarwienia na zlewie, umywalce, muszli klozetowej lub wannie. Warto również przebadać wodę, jeżeli miało miejsce zalanie studni lub podtopienie, a także w przypadku, jeżeli studnia nie była używana przez dłuższy czas. Wówczas prawdopodobnie konieczna będzie dezynfekcja wody. W zależności od wyników badania będzie można zastosować właściwy system uzdatniania. Zarówno badanie wody, jak i instalacje profesjonalnych systemów jej uzdatniania, najlepiej zlecić tej samej firmie, np. granimex.com.pl. Firma zapewni kompleksowy serwis całej instalacji, okresowe badanie wody i konserwację systemu uzdatniania.

Odżelazianie wody

Stacja uzdatniania wody stanowi kompletny, w pełni samodzielnie działający system, zapewniający odmanganianie i odżelazianie wody. Proces odżelaziania można przeprowadzić dwoma sposobami:

  • Ze wstępnym napowietrzaniem wody – metoda ta wykorzystywana jest zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Zanim żelazo zacznie się utleniać i przybierać formę nierozpuszczalną w wodzie, musi ona przejść proces napowietrzania za pomocą zewnętrznego aeratora. Następnie trafia na filtr z odżelaziaczem, który zatrzymuje wytrącone związki żelaza, a oczyszczona woda kierowana jest do użytkownika
  • Z komorą sprężonego powietrza – metoda stosowana nieco rzadziej, kiedy według badania przekroczenie normy żelaza w wodzie nie jest zbyt wysokie. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, również wykorzystywane jest napowietrzanie wody, ale bez użycia zewnętrznego urządzenia (aeratora). Wszystko odbywa się wewnątrz odżelaziacza. Najpierw woda jest kierowana na komorę sprężonego powietrza, gdzie następuje wstępne utlenienie, a w dalszej kolejności woda jest kierowana na złoże odżelaziające.

Odżelazianie i odmanganianie to najczęściej stosowane zabiegi; obok nich wykonywane jest także zmiękczanie wody, usuwanie chloranów i azotanów. Dobór stacji uzdatniania wody, jak już wiadomo, zależy od wyników badania. Jest ono konieczne, mając na uwadze zdrowie wszystkich domowników.

Artykuł partnera

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe