- Reklama -
Reklamaspot_img
5.2 C
Szamotuły
sobota, 27 kwietnia, 2024
Reklama

Paszowóz z pionowym czy poziomym ślimakiem – Który jest lepszy?

Badania dowodzą, że nawet 90% ze wszystkich paszowozów w Polsce stanowią urządzenia z pionowym zespołem mieszającym, potocznie nazywanym ślimakiem.

Badania dowodzą, że nawet 90% ze wszystkich paszowozów w Polsce stanowią urządzenia z pionowym zespołem mieszającym, potocznie nazywanym ślimakiem. Czy oznacza to jednak, że maszyny te są lepsze od wozów z pionowym ślimakiem? Niekoniecznie! Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, które wozy paszowe sprawdzą się lepiej!

Pionowy wóz paszowy – numer 1 w Polsce

Zestawienia sprzedawców wozów paszowych dowodzą, że w Polsce od lat kupuje się przede wszystkim wozy paszowe z pionowymi ślimakami. Stanowią one aż 90% wszystkich z urządzeń. Czy jednak faktycznie oznacza to, że lepiej radzą one sobie z rozdrab­nianiem zbitych bel? Wygląda na to, że tak. Wszystko za sprawą pionowego ślimaka, który wynosi paszę do góry, skąd następnie pokarm osiada na dnie zbiornika.

- Reklama -

Zastosowany mechanizm rozdrabniania chroni paszę przed nadmiernym rozdrobnieniem. Co więcej, jest tak również w przypadku, gdy pasza jest za długo mieszana. Paszowozy z pionowym ślimakiem pozwalają więc na przygotowanie jednorodnej mieszanki, której struktura zostanie zachowana. To jednak jeszcze nie wszystko, co warto o nich wiedzieć.

Zalety wozów paszowych z pionowym zespołem mieszającym

Przewaga wozów paszowych tkwi również w tym, że są one ogólnodostępne – i to w wielu pojemnościach. W sprzedaży znajdują się wozy paszowe o pojemności od 1 m3 do nawet 50 m3. Największych z urządzeń posiadają po 2–3 pionowe ślimaki do cięcia. Są one także wyposażone w zestawy noży, których położenie można regulować. Z kolei kanciaste ściany zbiornika sprawiają, że wzrasta tempo mieszania i przerzucania paszy. Czy W takim razie oznacza to, że wozy paszowe z poziomymi ślimakami są gorsze?

Poziomy wóz paszowy – większa precyzja cięcia

Wbrew pozorom wozy paszowe z poziomym zespołem mieszającym pod żadnym względem nie ustępują miejsca paszowozom z poziomym ślimakiem. Nowoczesne maszyny w niczym nie przypominają już starszych paszowozów, które nie były zbyt dobrze przygotowane do cięcia materiału. Wszystko za sprawą rozwiązań, które wprowadzono w nich w ostatnich latach. Dużą zmianą jest również możliwość dokładnego rozdrobnienia długich materiałów wrzucanych od góry. Ciężko jednak nie porównywać ich do paszowozów pionowych, w których problem ten został całkowicie wyeliminowany. Jak się również okazuje – nie jest to jedyna różnica pomiędzy nimi.

Różnice pomiędzy wozem paszowym pionowym a paszowozem poziomym

Różnice te można zauważyć także pod względem czasu pracy obu maszyn. Urządzenia z pionowym systemem tnącym są w stanie rozdrobnić materiał w ciągu 40-60 min. Z kolei w przypadku maszyn z poziomymi ślimakami jest to możliwe w zaledwie 30 minut. To z kolei przekłada się na wysokość opłat – urządzenia, które pracują dłużej, mogą zużywać nawet do 30% więcej paliwa!

Przyglądając się wciąż rosnącym cenom ropy, ciężko nie pokusić się o stwierdzenie, że w ciągu całego roku mowa o dużych kwotach – zwłaszcza w przypadku większych gospodarstw rolnych. Wielu rolników podkreśla również, że paszowozy poziome lepiej rozdrabniają materiał. Rozdrobniona w nich pasza staje się dla zwierząt bardziej treściwa. Jest to kluczowe ze względu na to, że zwierzęta świadomie odrzucają niektóre kąski. Jeżeli jest ona jednak dobrze rozdrobniona – zwierzęta nie będą miały szans na to, by wybierać najlepsze kawałki. Wręcz przeciwnie, zjedzą one wszystko, ponieważ po obróbce w paszowozie pokarm nabierze właściwej struktury. Na końcu warto wspomnieć także o tym, że wozy z poziomym ślimakiem minimalizują ryzyko zakwaszenia się paszy.

Wóz paszowy pionowy czy poziomy – który wybrać?

Na rynku od lat widać, że największą popularnością cieszą się urządzenia z pionowym systemem tnącym. Jak się jednak okazuje, wozy poziome w niczym im nie ustępują. Co prawda, są one nieco droższe w utrzymaniu niż urządzenia z pionowymi ślimakami.  

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wóz ze ślimakiem pionowym, czy poziomym  – pamiętaj o tym, by nabywać sprzęt od renomowanych producentów. Godną polecenia marką jest niemiecki BvL – producent wozów paszowych z ponad 160-letnią tradycją!

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe