- Reklama -
3 C
Szamotuły
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Serce czy rozum? Walentynkowy wywiad o miłości

Można coś wziąć do serca lub z niego zrzucić. Sercem można się też kierować. Podobno najłatwiej trafić tam przez żołądek. Ale czy na pewno mieszka tam miłość? Gdzie ją znaleźć i co tak naprawdę dzieje się z organizmem zakochanych opowiedziała neurologopeda Paulina Kaczmarek.

Jak dobieramy swoją drugą połowę?

- Reklama -

– Wpływ na to, że wchodząc do sali pełnej ludzi, ktoś się nam podoba, ma wiele czynników między innymi: wygląd zewnętrzny, intelekt, tembr głosu, wrażliwość… Jednak do tego, żeby wystąpił stan zakochania, potrzebna jest reakcja łańcuchowa w mózgu. W podwzgórzu, stanowiącym główny ośrodek miłości.

To mózg, a nie serce jest odpowiedzialny za miłość?

– Po pierwszym zetknięciu dwojga par oczu zaczynamy czuć zapach perfum jak i ten naturalny, niepowtarzalny, bezwonny – pokusić się można o stwierdzenie – „niewidoczny” każdego z nas, mianowicie: feromony. Istnienie ludzkich feromonów nie zostało wystarczająco potwierdzone, jednak wydaje się, że to właśnie one odpowiedzialne są za rozpoczęcie reakcji miłosnej. Podwzgórze w mózgu odpowiada między innymi za procesy nerwowe i hormonalne. To właśnie tutaj, w trakcie zakochiwania się powstaje substancja z grupy amfetamin – fenyloetyloamina potocznie nazywana „narkotykiem miłości”. To właśnie dzięki jej działaniu czujemy przysłowiowe „motyle w brzuchu”. W podwzgórzu powstają także pozostałe neuroprzekaźniki mające wpływ na zakochiwanie się m.in. dopamina, czyli „hormon szczęścia”, odpowiadający za dobry nastrój.

Miłość może wpływać na nasze zdrowie fizyczne?

– Związki międzyludzkie odgrywają niezmiernie ważną rolę dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Jednym z elementów skutecznej rehabilitacji, w tym poudarowej jest bliskość. Potrzebujemy innych, by ich kochać i by oni nas kochali, by dawali nam poczucie bezpieczeństwa, świadomość, że jesteśmy potrzebni i ważni. Niewątpliwie osoby otoczone troską osób najbliższych lepiej radzą sobie z nagłą chorobą, jej skutkami i mają większą motywację, by powrócić do jak największej sprawności.

Chociaż za uczucia odpowiada mózg, to miłość ma także pozytywny wpływ na serce. Zachodzące w organizmie przemiany obniżają ciśnienie krwi i redukują poziom stresu.

W ten wyjątkowy dzień, życzymy wszystkim prawdziwej miłości!

ŹródłoSP ZOZ

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe