- Reklama -
16.3 C
Szamotuły
środa, 24 lipca, 2024
Reklama

W tym roku doszło już do 8 wypadków drogowych. Policja publikuje film ku przestrodze

W tym roku doszło już do 8 poważnych wypadków na drogach powiatu szamotulskiego. Część z nich zakończyła się tragicznie.

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku policjanci pracowali na miejscu 5 wypadków drogowych oraz 115 kolizji. Od pierwszego marca, do dzisiaj doszły kolejne 3 wypadki drogowe oraz około 50 kolizji.

Ale to nie są tylko puste liczby. Za każdą z nich kryje się ludzka tragedia. O ile w przypadku kolizji, pokrzywdzeni nie doznają poważnych obrażeń, dlatego jest to wykroczenie, o tyle każdy wypadek wiąże się z obrażeniami ciała, których doznają pokrzywdzeni, lub co gorsze ze śmiercią któregoś z uczestników zdarzenia. W wyniku wypadków, do których doszło na terenie naszego powiatu w tym roku, 7 osób zostało rannych, a dwie straciły na drodze życie – informuje asp. Sandra Chuda.

- Reklama -

Spośród w sumie 120 zdarzeń, do których doszło w styczniu oraz w lutym na terenie naszego powiatu, w 88 przypadkach wina za spowodowanie zdarzenia drogowego „leżała” po stronie kierującego pojazdem. Przyczynami kolizji były najczęściej: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Te przyczyny stanowią również najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, do których w styczniu oraz w lutym doszło na terenie powiatu. Trzy wypadki, do których doszło w marcu zaistniały w rejonie przejść dla pieszych.

Dlatego warto przypomnieć kierującym o tym, iż:

 • Nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków drogowych, połączona z nieostrożnością często prowadzi do tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń;
 • Wjeżdżając na drogę z pierwszeństwem lub podczas włączania się do ruchu należy upewnić się czy z żadnej strony nie nadjeżdża inny pojazdami, któremu swoim zachowaniem wymusiłoby się pierwszeństwo;
 • Należy zachować bezpieczną odległość od jadącego z przodu pojazdu. Jeśli odległość będzie niewielka, wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do zderzenia;
 • Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Dla bezpieczeństwa innych, w takich miejscach należy zwolnić i nie należy wyprzedzać innych pojazdów.

Pieszym należy natomiast przypomnieć, iż zabronione jest m.in. :

 • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub spoza przeszkody, która ogranicza widoczność drogi;
 • przechodzenie przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
 • zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
 • przebieganie przez jezdnię;
 • wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
 • przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
 • korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Właśnie dlatego każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wykazywać się odpowiedzialnością i nie powinien ryzykować życiem swoich oraz innych. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.

Ku przestrodze, Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach opublikowała film ze zdarzeń zaistniałych na terenie powiatu szamotulskiego:

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe