- Reklama -
19.1 C
Szamotuły
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Reklama

Podejrzani o wysadzenie bankomatów w areszcie. Śledztwo nadzoruje szamotulska prokuratura

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy wysadzali bankomaty przy użyciu butli z gazem.

Sprawa rozpoczęła się 11 października. Wówczas w Sierakowie, w środku nocy, nieustaleni wówczas sprawcy próbowali włamać się do bankomatu. Ostatecznie włamanie nie powiodło się, ale wybuch doprowadził do zniszczenia bankomatu oraz budynku, w którym znajdowało się urządzenie. Łączną wartość strat oszacowano na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego przeprowadzili szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia Zabezpieczone ślady wskazywały na to, że sprawcy podjęli próbę wysadzenia bankomatu za pomocą łatwopalnego gazu. Pracujący nad sprawą kryminalni z komendy wojewódzkiej ustalili, że sprawców było dwóch i poruszali się samochodem osobowym marki Renault Laguna. Wszystkie podjęte tropy prowadziły poza granicę Wielkopolski.

- Reklama -

W grudniu ub. r. na terenie województwa lubuskiego policjanci zlokalizowali miejsce gdzie sprawcy pozostawili pojazd wcześniej wykorzystany do popełniania przestępstwa. Samochód został zabezpieczony i poddany oględzinom pod kątem ujawnienia wszystkich śladów mogących mieć związek z wysadzeniem bankomatu. Niedługo później policjanci ustali dane personalne sprawców, którymi okazali się mieszkańcy województwa lubuskiego w wieku 40 i 41 lat – informuje Iwona Liszczyńska z KWP Poznań.

Po analizie zebranego materiału dowodowego, policjanci doszli do wniosku, że mężczyźni mają na koncie również włamanie do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich w lipcu 2023.

17 stycznia policjanci zatrzymali obydwu mężczyzn. W ich miejscu zamieszkania znaleźli i zabezpieczyli  gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie o łącznej równowartości  400 tysięcy złotych, a także butle gazowe z reduktorem oraz telefony komórkowe.

Jeden z mężczyzn w przeszłości był skazany przez niemiecki sąd na karę trzech lat pozbawienia wolności za włamania do bankomatów na terenie Niemiec, drugi  nie był nigdy notowany przez policję – dodaje rzeczniczka wielkopolskiej policji.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty włamania do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich oraz usiłowania włamania do bankomatu w Sierakowie. Jeden z podejrzanych był już karany przez niemiecki sąd za włamania do bankomatów na terenie Niemiec. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Szamotułach obydwaj zostali aresztowani przez sąd na 3 miesiące – informuje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Grozi im do 10 lat więzienia.

Prokuratura i policja przypuszczają, że to nie jedyne przestępstwa popełnione przez mężczyzn. Według zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawienie podejrzanym kolejnych zarzutów włamań do bankomatów jest tylko kwestią czasu. Przypomnijmy, że do podobnych zdarzeń dochodziło w przeszłości również z powiecie szamotulskim.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe