- Reklama -
5.2 C
Szamotuły
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Nowe życie koni uratowanych pod Obrzyckiem [WIDEO]

Pod koniec września informowaliśmy o dramacie zwierząt, który rozegrał się w jednej z wiosek w gminie Obrzycko. W jakim stanie są konie, które przez nieodpowiedzialnego rolnika omal nie padły z głodu?

26 września stowarzyszenie „Pogotowie dla Zwierząt”, fundacja „Pańska Łaska” oraz policja interweniowali w gminie Obrzycko. -Dzielnicowi z Obrzycka, a także kryminalni z Szamotuł wraz z technikiem kryminalistyki pojechali we wskazane miejsce. Funkcjonariusze faktycznie zastali zaniedbane gospodarstwo. W obecności przedstawicieli fundacji oraz stowarzyszenia (które działają w obronie zwierząt), lekarza weterynarii oraz właściciela posesji, policjanci przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli niezbędny materiał dowodowy w sprawie – informuje mł. asp. Sandra Chuda z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

- Reklama -

Na miejscu znaleziono 17 koni, kilkanaście tryków i capów oraz muflona i psa. Jak informowało we wrześniu „Pogotowie dla Zwierząt”, zwierzęta były bardzo zaniedbane, niektóre w stanie agonalnym. Żyły w ciemności, bez dostępu do bieżącej wody, w korytach nie było pożywienia. Niektóre zwierzęta trzymane były na łańcuchach.

Przedstawiciele stowarzyszenia w trybie interwencyjnym zabezpieczyli najbardziej zaniedbane zwierzęta. Przewieziono je w bezpieczne miejsca, gdzie zajął się nimi lekarz weterynarii. Aby zebrać środki na leczenie zwierząt uruchomiono internetową zbiórkę. Do tej pory poruszeni losem zwierząt internauci wpłacili ponad 150 tys. złotych.

Wszystkie konie zabezpieczone podczas interwencji mają się już lepiej. Obecnie mają stały dostęp do siana i wody, a ich żołądki w końcu się wypełniły.

„Odbudowa mięśni, jak i odbudowa kondycji zwierząt będzie jednak procesem długotrwałym i na efekty będzie trzeba troszkę poczekać. Konie dostały witaminy oraz suplementy na odbudowę mięśni oraz zostały odrobaczone.

Koń który był w najcięższym stanie, także dochodzi do siebie. Ma wilczy apetyt oraz już skorygowane kopyta.

Niektóre z koni miały wykonane także zdjęcia RTG kopyt, u jednego z nich, tego który podczas naszej interwencji nie podnosił się, zdjęcia te wykazały znaczną rotację kości kopytowych, która to może być korygowana odpowiednim werkowaniem, jednak zmiany są na tyle duże, że koń może nigdy nie wrócić do pełnej sprawności.

Teraz czeka nas długa rehabilitacja tych zwierząt, mamy nadzieję, że uda nam się przywrócić je do życia bez bólu. Dziękujemy za to, że jesteście Państwo z nami i za wsparcie, które okazaliście tym zwierzętom. Uratowaliśmy je w ostatniej chwili przed śmiercią, tylko dzięki Państwa pomocy” – poinformowało na stronie zbiórki „Pogotowie dla Zwierząt”.

Za znęcanie się nad zwierzętami rolnikowi grozi kara do 3 lat więzienia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe