- Reklama -
spot_img
10.2 C
Szamotuły
środa, 22 września, 2021

Niedzielski: przedstawiliśmy projekt, który m.in. daje pracodawcom możliwość sprawdzenia zaszczepienia pracowników

Polecamy

Na komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który daje pracodawcom narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracownika – podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt ma też przewidywać możliwość wprowadzenia obowiązku szczepienia personelu medycznego.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15-17 września) będą przedstawione projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników.

O pracach nad tymi projektami mówił w ubiegłym tygodniu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał wówczas, że dzięki projektowanym przepisom pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

- Reklama -

„Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było” – dodał szef resortu zdrowia.

Niedzielski był pytany w TVN24, kiedy pracodawcy otrzymają od polskiego państwa narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracownika i czy będą mogli wymagać od pracowników certyfikatu COVID-19.

„Będę rekomendował, żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia. W poniedziałek na stałym komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości. Projekt ten ma trzy główne rozwiązania – pierwsze daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie – nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń, to firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń” – powiedział szef MZ.

Dodał, że projekt będzie umożliwiał kierownikowi podmiotu leczniczego wprowadzenia obowiązku szczepienia na terenie zakładu.

Niedzielski pytany, czy obserwując liczbę nowych zakażeń koronawirusem, mamy do czynienia z czwartą falą zakażeń, odparł, że „zdecydowanie tak”.

„533 nowe zakażenia w środę, dynamika wzrostu z tygodnia na tydzień, to wzrost rzędu 50 proc. To robi ogromne wrażenie” – ocenił. „Jesteśmy w strefie niskiej liczby zakażeń, co najważniejsze, niewielki przyrost hospitalizacji. Z dnia na dzień jest przyrost o 10-20 przyjęć, co w perspektywie bazy 6 tys. łóżek daje dużo czasu do tego, żebyśmy zapełnili sobie limit” – podkreślił minister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 533 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 11 osób z COVID-19. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj Nas:

11,800FaniLubię
805ObserwującyObserwuj
347SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -