- Reklama -
spot_img
10.2 C
Szamotuły
środa, 22 września, 2021

Burmistrz o nowym rondzie: musimy nauczyć się przestrzegać zasad ruchu drogowego

Polecamy

Sprawę ronda na ul. Dworcowej poruszył na ostatniej sesji radny Łukasz Heckert. Zdaniem radnego obecna organizacja ruchu stwarza zagrożenia dla kierowców i tylko kwestią czasu jest gdy w tym miejscu dojedzie do poważnego wypadku. Radny zaproponował, by jak najszybciej przebudować skrzyżowanie np. na równorzędne. Do sprawy natychmiast odniósł się burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

– Nieprawdą jest, że to rondo nie spełnia żadnych wymogów. Ono spełnia wszystkie wymogi przewidziane prawem zarówno drogowym, jak i budowlanym – mówił burmistrz. Kaczmarek poinformował również, że skrzyżowanie zostało zatwierdzone przez Komisję Ruchu Drogowego w Starostwie Powiatowym.

– To my jako mieszkańcy musimy nauczyć się przestrzegać zasad ruchu drogowego, szczególnie tych, które się zmieniają – dodał włodarz Szamotuł. Burmistrz przypomniał sytuację z przeszłości, gdy zmieniono organizację ruchu w obrębie Rynku. Wówczas mieszkańcy również – zdaniem Kaczmarka – mieli początkowo problem z dostosowaniem się do nowej rzeczywistości.

- Reklama -

Szansa na poprawę sytuacji w tym miejscu jest więc bliska zeru. W ostatnim czasie pojawiły się tabliczki informujące o zmienionej organizacji ruchu – ale nie rozwiązało to największego problemu –  duże auta z trudem mieszczą się na rondzie o bardzo małym promieniu.

Sytuacja będzie jeszcze gorsza

Na listopad zaplanowano otwarcie nowego parku handlowego, co znacznie zwiększy ruch na rondzie. Inwestor połączy parking nowego obiektu z parkingiem Tesco, więc niektórzy kierowcy mogą wykorzystywać to jako objazd zakorkowanej alei Jana Pawła II.

Przebudowa skrzyżowania i fragmentu ulicy Dworcowej została sfinansowana przez właściciela parku handlowego „Multibox”.

 1. Rondo (skrzyżowanie o ruchu okrężnym) to najlepsze ze skrzyżowań, ale…. nie to. To rondo zostało po prostu źle zaprojektowane, a to już tylko i wyłącznie wina niekompetencji urzędników, którzy zatwierdzili przedstawiony przez wykonawcę projekt – po prostu zachłysnęli się faktem, że za to zapłaci inwestor galerii i nie mając wiedzy n/t projektowania i budowy dróg przystali na taki projekt.
  A wystarczyło nie budować dodatkowego pasa do skrętu w ul. Franciszkańską, wysepki na Dworcowej cofnąć o ok. metr, „placek” przesunąć w kierunku Franciszkańskiej i nadać całości odpowiedni kształt poprzez odpowiednie wymodelowanie chodników.
  Dodatkowo aby zmniejszyć prędkość kierowców należy na ul. Dworcowej zamontować spowalniacze, które zapewnią większe bezpieczeństwo pieszych i dadzą do myślenia kierowcom.
  No ale co tam. Rondo zatwierdzone, zbudowane przez inwestora bez naszej złotówki i jest pięknie…. Otóż NIE drodzy urzędnicy bez wiedzy i wizji. To skrzyżowanie trzeba będzie przebudować i to na koszt miasta, czyli nasz, a dlaczego??? Ponieważ brak wam kompetencji, pomysłu i odwagi. Chyba, że jak zwykle nikt nie uderzy się w piersi, nikt nie przyzna do błędu i będziemy wszyscy się męczyć z tym plackiem i z wami. Wszystko jest robione byle było….. tak jak ta elewacja galerii od strony Dworcowej ale to już temat na inną dyskusję.

 2. Burmistrz jak zawsze wsłuchuje się w głos mieszkańców. Źle oceniacie rondo? Glupi jestescie! Nauczcie się jeździć, a nie krytykujecie. Burmistrz i urzędnicy jak zwykle nie mają sobie nic do zarzucenia. Podobnie jak zgłoszenie przebudowy rynku, które powinno mieć zgodę na budowę. Tudzież wniosek niekompletny, ale to nie my zawaliliśmy. Tak po prostu się złożyło, to nie nasza niekompetencja, może jakoś to bedzie…a mieszkańcy nabici w butelkę kolejny raz.

 3. Takie rondo ma sens na drodze o bardzo małym natężeniu ruchu, tutaj mamy do czynienia z najbardziej ruchliwą drogą w mieście. Jako wieloletni ale już były funkcjonariusz Ruchu Drogowego stwierdzam że to rondo stwarza tylko i wyłącznie zagrożenie. Pojazd skręcający na rondzie pokonuje łuk w tak szybkim tempie, że pojazd jadący z przeciwka ma bardzo mało czasu na reakcję nawet jadąc wolniej niż przepisowe 50 km/h. Widziałem tam już busy stojące w poprzek drogi i próbujące się złamać, oraz osobiście prawie władował mi się w bok inny pojazd. Gdybym gwałtownie nie zahamował skręcając do apteki, to miałbym prawy bok do wymiany. Nie jest to wina jazdy na pamięć, tylko zbyt małej powierzchni okręgu ronda i braku czasu na reakcję.
  Nie będę rzucał nazwiskami kto to na bank opiniował, ale dam sobie obie łapy uciąć że teraz drapią się po głowie i tego żałują.
  Znam takie skrzyżowania gdzie były apele i pisma że skrzyżowania stwarza zagrożenie. Reakcja była dopiero po tragedii jak kros ucierpiał. Panie Burmistrzu, z całym szacunkiem niech Pan zrobi roszady wśród swoich ekspertów bo są bardzo niekompetentni.

  • Dokładnie. Rondo jest tak małe, że trudno ocenić czy pojazd jest już na nim czy jeszcze nie. Tzn trudno ocenić kto ma pierwszenstwo. I nie jest to kwestia, jak mówi Kaczmarek, jazdy na pamięć, tylko fatalnej konstrukcji kapsla.
   ze strony urzędników i burmistrza nie widzę żadnej refleksji – tylko aroganckie pouczanie.

 4. Dzień dobry,
  Za każdym razem, gdy idę chodnikiem ul. Dworcową w stronę Rynku, obserwuję, jak niebezpieczne jest przejście dla pieszych przy Kościele.
  Przecież żeby wejść na przejście dla pieszych, należy nagle zejść w lewo, gdzie często pędzi już samochód, a widoczność dla kierowcy jest tam zerowa.

  Należy poprawić to skrzyżowanie jak najszybciej.

 5. Dokładnie. Rondo jest tak małe, że trudno ocenić czy pojazd jest już na nim czy jeszcze nie. Tzn trudno ocenić kto ma pierwszenstwo. I nie jest to kwestia, jak mówi Kaczmarek, jazdy na pamięć, tylko fatalnej konstrukcji kapsla.
  ze strony urzędników i burmistrza nie widzę żadnej refleksji – tylko aroganckie pouczanie.

 6. Zjeżdżając z ronda należy zasygnalizować manewr zjazdu. Kierunkowskaz w prawo włączamy niezwłocznie po minięciu zjazdu poprzedzającego ten zjazd, którym chcemy opuścić rondo.
  Trudno wykonalne na tym rondzie.
  Chyba zdąży minąć raz jadąc przepisowe w tym miejscu 30 km/h.
  Jeszcze trudniej dostrzec innym użytkownikom sygnalizowanie tego manewru na tym rondzie.
  Panie Burmistrzu, czy inni zdążą zareagować? Czy mogę się czuć bezpiecznie na tym nowym cudownym rondzie?
  Nie czuję się bezpiecznie.

 7. Takie rondo jaka władza! Arogancki komentarz burmistrza idealnie wpisuje się w to dzieło. Panie odejdź już i wstydu temu miastu oszczędź!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj Nas:

11,800FaniLubię
805ObserwującyObserwuj
347SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -