Nie daj się rakowi – zbadaj się!

0
fot. Łukasz Mikołajczak

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Aż 94% zachorowań dotyka osób po 50 roku życia. Jedynie wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na przeżycie.

Bezpłatne badania profilaktyczne realizowane są w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, przy ul. Przybyszewskiego.

Pacjenci SP ZOZ w Szamotułach, zwłaszcza osoby pomiędzy 50 a 65 rokiem życia, dzięki współpracy szamotulskiego POZ (gabinet lekarza rodzinnego) z poznańskim szpitalem, będą kierowani na badania profilaktyczne w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.

Nowotwór jest jedną z najpoważniejszych znanych chorób. Umieralność w zaawansowanym stadium choroby jest bardzo wysoka, dlatego niezmiernie ważne są regularne badania profilaktyczne – mówi lek. med. Agnieszka Piechowiak, Kierownik Gabinetu Lekarza Rodzinnego – Warto skorzystać z okazji, którą oferuje poznański szpital, ponieważ postawienie diagnozy we wczesnym stadium choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.

Objawy raka jelita grubego są uzależnione od lokalizacji guza i stopnia zaawansowania choroby. Najczęstsze objawy to przewlekłe bóle brzucha, biegunki i zaparcia, utrata wagi, osłabienie i zmęczenie, anemia, brak łaknienia, wzdęcia lub obecność krwi w kale.

Program kierowany jest do:

  • Osób w wieku 50-65 lat.
  • Osób w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego zdiagnozowano raka jelita grubego.
  • Osób w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (potwierdzenie z poradni genetycznej przynależności do rodziny z zespołem Lyncha)
  • Osób w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczołowatej (potwierdzenie z poradni genetycznej przynależności do rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczołowatej).

Rejestracja jest możliwa pod numerem 501 572 346. 

Zobacz więcej: