Czym jest e-recepta i jak z niej korzystać? – praktyczny poradnik

0

Od 8 stycznia e-recepta zastąpi dotychczas wydawane u lekarza druki. Oprócz przekazania jej w formie wiadomości SMS lub e-mail, możliwe jest wystawienie wydruku informacyjnego, podobnego do klasycznej recepty. 

Elektroniczna forma recepty niesie za sobą szereg korzyści dla pacjentów. Możliwe będzie zrealizowanie jej w dowolnych aptekach bez obawy o utratę refundacji. Wyeliminowane zostaje też ryzyko nieczytelności recepty i błędnego odczytania jej przez farmaceutę. 

Krok po kroku

 1. Lekarz podczas wizyty wystawia e-receptę, na której pojawia się informacja o zapisanych lekach i ich dawkowaniu.
 2. Otrzymasz:
  1. Wiadomość SMS – z 4-cyfrowym kodem. W aptece konieczne jest podanie kodu oraz numeru PESEL – swojego lub osoby, w imieniu której realizujemy receptę

   lub

  2. Wiadomość e-mail – z receptą w formacie PDF, którą można okazać na dowolnym urządzeniu podczas wizyty w aptece. Farmaceuta zeskanuje kod kreskowy z urządzenia

   lub

  3. NA PROŚBĘ PACJENTA zostanie wystawiony papierowy wydruk – przypomina dotychczasowe recepty. Będzie szczególnie pomocny dla osób, które nie mają możliwości odbioru recepty w formie elektronicznej. Znajduje się na nim kod kreskowy, nazwa zapisanego leku oraz informacja o dawkowaniu. Zapisany lek farmaceuta wyda na podstawie otrzymanego wydruku. 

 Więcej informacji o e-recepcie znajduje się na stronie: www.pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

Zobacz więcej: