- Reklama -
21.1 C
Szamotuły
poniedziałek, 2 października, 2023

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka przyjęło już pierwszych pacjentów [ZDJĘCIA, FILM]

11 kwietnia pierwsza mała pacjentka zarejestrowała się Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu.

Nowy szpital dziecięcy w Poznaniu działa przy ul. A. Wrzoska 1. To jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce. To pierwszy, po kilku dekadach, publiczny obiekt szpitalny w Poznaniu wybudowany od zera. Po kilku latach pracy powstała jedna z najokazalszych lecznic dziecięcych w środkowej Europie.

To jest naprawdę nowoczesny szpital z absolutnie całą infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną, niezbędną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia. Oddziały łóżkowe są o najwyższym w Polsce standardzie z pokojami jednoosobowymi, zarówno dla pacjenta, jak i rodziców – mówił 5 kwietnia na spotkaniu z dziennikarzami Marszałek Marek Woźniak. – Chciałbym, aby ten szpital był także miejscem przyciągającym kadrę lekarską i pielęgniarską. Liczymy w tym zakresie na współpracę z Uniwersytetem Medycznym. Nie ukrywam, że jest to nasza obawa, czy tej kadry w najbliższych latach wystarczy, aby szpital mógł w stu procentach funkcjonować tak, jak byśmy chcieli. W tej chwili liczymy również na transfery z Ukrainy – dodaje Marszałek. Cały proces inwestycyjny przebiegał bardzo sprawnie, pomimo tego, że po drodze mieliśmy pandemię czy zaburzenia rynku dostaw. – Bardzo cieszy nas także lokalizacja na gruncie „dzielnicy szpitalnej” – między szpitalem MSW a Szpitalem Wojewódzkim. Dzięki temu mamy pewną synergię tych trzech placówek, lądowisko dla transportu lotniczego – a to dziś niezbędny element, który powinien być szybki i komfortowy, i niepodlegający różnym zatorom na drogach. Taka tendencja powinna się w Polsce ugruntować i będę jej rzecznikiem, aby pediatria była realizowana w najwyższej jakości placówkach – podkreśla Marszałek.

- Reklama -

Szpital pomyślany został w taki sposób, by miejsce w nim znaleźli nie tylko mali pacjenci, ale i ich opiekunowie. To obiekt z 354 łóżkami dla dzieci, dziewięcioma oddziałami i kilkunastoma poradniami specjalistycznymi. Obiekt został zaprojektowany z intencją podziału na dwie części: jedna z nich to oddziały łóżkowe, a na drugą składa się zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych. Oba te bloki połączone są w części centralnej wspólną przestrzenią komunikacyjną, z główną klatką schodową i czterema windami. Część tzw. łóżkowa została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem, umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów komunikacyjnych. W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano –  na parterze – SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, z kolei na wyższej kondygnacji swoje miejsce znajdzie administracja lecznicy. Blok operacyjny to kompleks pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal, w których znajdują się monitory umożliwiające transmisję wykonywanych w nich operacji (m.in. w Centrum Dydaktycznym). Nie zabrakło również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych: w szpitalu są poczta pneumatyczna czy apteka-robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów. Szpital to także laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła. Wszystkie pomieszczenia dla obsługi administracji WCZD znajdują się na najwyższym piętrze, która już 28 marca rozpoczęła tam pracę. W połowie kwietnia planowane jest uruchomienie poradni specjalistycznych w WCZD, podobnie jak pierwsze oddziały szpitalne.

–  Pacjentów będziemy przyjmować etapami. W poniedziałek 11 kwietnia jako pierwszy rusza zespół poradni specjalistycznych, a we wtorek pojawią się pacjenci hospitalizowani – z oddziału dzieci mniejszych oraz oddziału zakaźnego z placówki przy ul. Nowowiejskiego. Potem nastąpi chwila oddechu i pod koniec kwietnia zostanie przeniesiona izba przyjęć i wszystkie oddziały ze szpitala przy ul. Krysiewicza – tłumaczy Izabela Marciniak, dyrektor WCZD. – Tak więc na koniec kwietnia ruszamy w komplecie pełną parą. 

Przypomnijmy, że całkowita wartość tego projektu to łącznie 459 033 762,00 zł (237 055 731,67 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014-2020, 120 590 416,65 zł to wkład własny z budżetu Województwa Wielkopolskiego, 101 387 613,68 zł to środki finansowe pochodzące z budżetu państwa). Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Warbud SA, która odpowiada też za wyposażenie obiektu m.in. w aparaturę medyczną, kompleksowe zagospodarowanie działki, budowę parkingu na 425 miejsc oraz układu dróg wewnętrznych, przebudowę dojazdowej ulicy Adama Wrzoska i placów rekreacyjnych, a także realizację przestrzeni terenów zielonych.

Szpital przyjął już pierwszych pacjentów

Pierwszą pacjentką WCZD była 17-miesięczna Lilia, która urodziła się jako wcześniak. To jej kolejna wizyta u kardiologa. Osobiście, przywitała ją Izabela Marciniak – dyrektor naczelny Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Wczoraj funkcjonowanie rozpoczęły również dwa odziały – Oddział Obserwacyjno- Zakaźny i Oddział Dzieci Młodszych, które przeniesiono z dotychczasowej lokalizacji przy ulicy Nowowiejskiego. Pacjentów w nowym szpitalu przywitała wczoraj Izabela Marciniak – dyrektor naczelny SZOZ nad Matką i Dzieckiem. 28 kwietnia do nowej lokalizacji zostaną przeniesione Izba Przyjęć i Oddziały Szpitalne, które mieszczą się przy ul. Krysiewicza, zostaną przeniesione do nowej lokalizacji 28 kwietnia.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe