- Reklama -
Reklamaspot_img
1.7 C
Szamotuły
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Reklama

Jak przygotować się do generalnego remontu domu

Generalny remont domu jest zawsze dużym wyzwaniem, tak finansowym, jak i logistycznym. W zależności od różnych okoliczności niezbędne są odpowiednie działania organizacyjne, aby całe przedsięwzięcie powiodło się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oczywiste jest więc, że zanim przystąpimy do remontu, konieczne są dokładne przygotowania. Podpowiadamy, jak zaplanować remont naszego domu.

Pora roku i ekipa remontowa

Jest to bardzo istotna okoliczność, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie ma możliwości wyprowadzenia się na czas remontu. Najlepiej planować remont na późną wiosnę i lato, bowiem podczas generalnego remontu zazwyczaj  skuwane są tynki, kafelki, zrywana podłoga, a te prace generują pył. Ponadto wykonywane są prace z zastosowaniem środków chemicznych (kleje, farby, lakiery), których opary mogą wywierać drażniące lub nawet szkodliwe działanie na drogi oddechowe. W związku z tym konieczne jest prowadzenie prac przy otwartych oknach, a przynajmniej częste wietrzenie pomieszczeń, co w warunkach zimowych jest trudno wykonalne. Z tych samych powodów nie powinno się zimą wymieniać okien. Zima nie sprzyja też wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

- Reklama -

Znalezienie solidnej ekipy remontowo-budowlanej, mimo wielu ofert na rynku, nie jest wcale rzeczą łatwą. Dobre firmy usługowe mają kolejki na wiele miesięcy naprzód. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zacząć poszukiwania. Można pytać wśród znajomych lub poszukać w sieci, koniecznie zapoznając się z opiniami dotychczasowych klientów. W przypadku generalnego remontu nie należy wybierać firmy oferującej najtańsze usługi; cena nie może być tu podstawowym kryterium, choć oczywiście jest ważna. Najważniejsza powinna być dokładność, solidność i terminowość. A co najistotniejsze: nigdy nie rozpoczynamy prac remontowych przed podpisaniem umowy z wybraną firmą.

Co do wymiany, czego i ile potrzeba

Najlepiej posiłkować się projektem domu, w którym oznaczone są wszystkie instalacje, ściany nośne i działowe. Na tej podstawie można zorientować się, jakie zmiany będzie można przeprowadzić i jakie są ich ograniczenia. Na tym etapie ustalamy również, jakie materiały budowlane trzeba zakupić i w jakich ilościach. Sporządzamy ich spis, a także listę potrzebnych sprzętów, uwzględniając wywóz odpadów i sprzątanie w trakcie remontu. Wywóz gruzu w Szamotułach można przeprowadzić, zamawiając specjalistyczną usługę profesjonalnej firmy, wypożyczającej kontenery na gruz. Kompleksowym wywozem odpadów poremontowych zajmuje się firma SKIP.

Lista niezbędnych zakupów umożliwi stworzenie orientacyjnego kosztorysu remontu. Nie będzie on dokładny, bowiem nie uwzględni chemii budowlanej i materiałów pomocniczych. Ilość tych produktów powinien obliczyć wykonawca remontu. Przed zakupami można też poprosić wykonawcę o polecenie miejsca, w którym najlepiej tych zakupów dokonać. Może się okazać, że firma remontowa ma możliwość uzyskania rabatów, co przy generalnym remoncie z pewnością przełoży się na konkretną zaoszczędzoną kwotę.

Meble i wyposażenie domu na czas remontu

Generalny remont wymaga usunięcia mebli i sprzętów z domu, szczególnie jeżeli zamierzamy np. wyburzać ściany działowe. Jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba będzie zgromadzić cały dobytek w jednym pomieszczeniu i remontować kolejno. Dobrze jest przygotować sobie również, jeżeli nie możemy się wyprowadzić, jeden pokój do mieszkania, gdzie będziemy przechowywać niezbędne rzeczy pierwszej potrzeby, a z pozostałymi chwilowo się rozstać, zabezpieczając je w pomieszczeniu z meblami. Przez cały okres remontu musi być jednak zapewniony dostęp do kuchni i łazienki, choć korzystanie z nich będzie utrudnione. Zresztą najrozsądniej jest, po wykonaniu prac najcięższych (wyburzanie ścian, skuwanie glazury, zdejmowanie podłóg), zacząć od wyremontowania kuchni i łazienki, aby można było szybko z nich korzystać, szczególnie jeżeli w domu są dzieci.

Ważne sprawy okołoremontowe

Niezależnie czy remontujemy dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku, trzeba odpowiednio wcześnie uprzedzić o nim sąsiadów. Być może będą mogli na czas naszego remontu wziąć urlop i wyjechać, ewentualnie przygotować się na chwilowe niewygody (konieczność chwilowego odcięcia wody w pionie, hałas, itp.). Na pytania, kiedy planujemy zakończenie prac, nigdy nie podawajmy konkretnej daty. Praktyka wykazuje, że rzadko kiedy remont generalny kończy się wtedy, kiedy zaplanujemy jego zakończenie. Odpowiadajmy, że np. pod koniec przyszłego miesiąca.

Należy pamiętać, że nawet po wyliczeniu dokładnego budżetu remontu zawsze czegoś zabraknie. Dlatego trzeba się przygotować na ekstra wydatki w wysokości około 20 proc. wartości kosztorysu.

Artykuł sponsorowany

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe