- Reklama -
-1.5 C
Szamotuły
środa, 8 lutego, 2023

Debata o bezpieczeństwie na drogach

Bezpieczeństwo na drodze było tematem przewodnim wczorajszego spotkania z młodymi oraz przyszłymi kierowcami. Z młodzieżą debatowali przedstawiciele różnych instytucji, aby zapewnić różnorodne spojrzenie na problem.

W ubiegłym roku na terenie powiatu szamotulskiego odnotowaliśmy wzrost liczby zdarzeń drogowych. Niestety doszło do wielu poważnych zdarzeń drogowych, w wyniku których zmarło 20 osób.

Szamotulska Policja obserwuje również zgłoszenia obywateli za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy często zgłaszali nam nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców w różnych rejonach naszego powiatu.

- Reklama -

Właśnie dlatego, szamotulska policja postanowiła wyjść naprzeciw lokalnym zagrożeniom i zorganizowała spotkanie poświęcone tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wczoraj o godzinie 11 w Auli Zespołu Szkół im. Emilii Szczanieckiej w Pniewach odbyła się debata pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Nierzadko w wypadkach oraz kolizjach drogowych uczestniczyły młode osoby. Właśnie dlatego wczorajsze spotkanie skierowane zostało przede wszystkim do młodych oraz przyszłych kierowców. Celem spotkania była m. in. poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu, uwrażliwienie lokalnego społeczeństwa na powyższy problem oraz wymiana informacji pomiędzy społeczeństwem lokalnym a policją. Debata była również okazją do zapoznania uczestników z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacją „Moja Komenda”- narzędziami, które ułatwiają społeczności lokalnej z Policją.

Spotkanie otworzył organizator debaty- Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński. Następnie głos zabrali Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pniewy.

Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny. Debata podzielona była na kilka bloków tematycznych. Po każdym z nich uczestnicy spotkania mieli okazję do zadawania pytań.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach przedstawił uczestnikom debaty spot przygotowany przez naszą jednostkę pt. „Włącz ostrożność na drodze”. Niniejszy film zawiera informacje oraz zdjęcia ze  zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie powiatu szamotulskiego w 2017 roku. Asp. sztab. Krzysztof Stanisławiak omówił również m. in. najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.

Po okazji do dyskusji, kolejnym punktem było wystąpienie Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Szamotułach Pana Piotra Wochelskiego, który omówił konsekwencje karne wynikające z nieprzestrzegania przepisów prawa w zakresie ruchu drogowego.

Następnie przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu Pan Marek Szykor omówił temat „Podnoszenia poziomu kultury Jazdy Młodych kierowców”.

W debacie uczestniczył również Pan Michał Zmitrowicz przedstawiciel SKODA Auto-Lab w Poznaniu, który omówił temat rozwoju umiejętności w zakresie bezpiecznej Jazdy.

Na zakończenie debaty, uczestnicy mieli okazję podyskutować na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wypadków. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach omówili oraz przedstawili m. in. zasady resuscytacji.

Całość spotkania podsumował Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach dziękując uczestnikom za poświęcony czas. Mamy nadzieję, iż niniejsze spotkanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”480″ gal_title=”Debata o bezpieczeństwie”]

KPP w Szamotułach (Sandra Chuda)

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe