- Reklama -
-1.1 C
Szamotuły
środa, 8 lutego, 2023

Światowe odkrycie i światowe prawykonanie

Dzięki współpracy Szamotulskiego Ośrodka Kultury z Krakowskim Biurem Festiwalowym w Szamotułach odbędzie się światowe prawykonanie odnalezionego i zrekonstruowanego fragmentu utworu Wacława z Szamotuł.

To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w Wielki Piątek 30 marca o godz. 19.30 w kościele Świętego Krzyża w Szamotułach w ramach krakowskiego festiwalu „Misteria Paschalia”.
– Mamy do czynienia z niezwykłym odkryciem nieznanego utworu Wacława z Szamotuł i z niezwykłym wydarzeniem, czyli jego światowym prawykonaniemzapowiada Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka KulturyJestem szczęśliwy, że dzięki entuzjazmowi i życzliwości środowiska krakowskiego, w tym szczególnie Katarzyny Freiwald z chóru Cracow Singers i Krakowskiego Biura Festiwalowego, uda się zorganizować to wydarzenie w Szamotułach. Realizacja koncertu będącego światowym prawykonaniem zrekonstruowanej kompozycji Wacława z Szamotuł w miejscu, gdzie kompozytor się urodził, stanowi nobilitację dla społeczność naszego miasta i gminy.

- Reklama -

Światowe prawykonanie rekonstrukcji „Lamentationes” Wacława z Szamotuł dedykowane jest Festiwalowi Misteria Paschalia. Realizacja rekonstrukcji powstała dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Equinum oraz Stowarzyszenia Ensemble Peregina. Praca obejmowała przeprowadzenie kwerendy, zestawienie, analizę z rekonstrukcją oraz redakcję i edycję kompozycji jako całości. „Lamentationes” zrekonstruowane zostały na podstawie odkrytych fragmentów zapisu nutowego – kart głosowych pochodzących ze znalezisk w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z roku 2016 oraz kart głosowych zachowanych w bibliotekach w Ratyzbonie i Monachium.

Autorem rekonstrukcji „Lamentationes” opartej na historycznych modelach jest profesor Marc Lewon (Schola Cantorum Basiliensis), zaś uzupełnienia zrekonstruowanych fragmentów 4-głosowej kompozycji „Lamentationes” o odpowiednie fragmenty chorałowe dokonała dr Agnieszka Budzińska-Bennett.

Cracow Singers posiada wyłączne prawo do światowego prawykonania „Lamentationes” – podczas dwóch koncertów w ramach XV edycji Festiwalu Misteria Paschalia – w Krakowie 29 marca 2018 r. oraz w Szamotułach 30 marca 2018 r.

Prawykonanie światowe „Lamentationes” Wacława z Szamotuł objął Patronatem Honorowym prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wieczorem w Wielki Piątek z zapartym tchem oczekiwać będziemy światowego prawykonania dzieła „Lamentacje” Wacława z Szamotuł. Ta właśnie, niezwykle cenna dla polskiej kultury muzycznej kompozycja, stanowić będzie oś wielkopiątkowego koncertu, wokół której rozwijać się będą inne utwory Wacława z Szamotuł oraz współczesnych mu twórców europejskich. Wykonawcami będą występujący po raz pierwszy na Festiwalu Misteria Paschalia chór Cracow Singers oraz wybitny lutnista i badacz Marc Lewon, autor rekonstrukcji Lamentacji. Koncert poprowadzi Agnieszka Budzińska-Bennett, autorka wielu znakomitych interpretacji dzieł doby średniowiecza i renesansu, liderka zespołu Peregrina.

Zapraszamy! Wstęp na koncert jest bezpłatny.

SzOK

fot. tyt. Biblioteka Kórnicka PAN

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe