14.9 C
Szamotuły
piątek, 25 września, 2020

Brał zaliczki, obiecywał auta. Poznaniak podszywał się pod firmę z Szamotuł

Polecamy

Gm. Szamotuły: alarm bombowy w szkole

W czwartek służby ratunkowe otrzymały informację o podłożeniu ładunku wybuchowego m.in. w szkołach na terenie gminy Szamotuły.

Szamotuły. Zamknięto przychodnię dziecięcą. Lekarz i pielęgniarki zakażone koronawirusem

Przychodnia dziecięcą zlokalizowany przy ulicy Kopernika w Szamotułach została tymczasowo zamknięta. Powodem jest zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 wśród...

Koronawirus u nauczycielki Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Szkoła funkcjonuje normalnie

Wczoraj wieczorem informowaliśmy o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem w jednej ze szkół ponadpodstawowych w Szamotułach.

Szamotulscy dochodzeniowcy przedstawili mieszkańcowi Poznania ponad 20 zarzutów za oszustwa i trzy zarzuty za podrobienie podpisu. Mężczyzna był podejrzany m.in. o oszukiwanie ludzi przy zakupie samochodów. Pokrzywdzeni stracili w sumie ponad 150 tysięcy złotych. W sprawie został już sporządzony akt oskarżenia. O wymiarze kary zadecyduje sąd.

Cała sprawa zaczęła się w lipcu ubiegłego roku. Wówczas policjanci otrzymali pierwsze zawiadomienie dotyczące oszustwa przy sprzedaży samochodu. Pokrzywdzony znalazł wówczas na jednym z portali internetowych ogłoszenie dotyczące sprzedaży auta. Samochód miał być sprowadzony z Belgii, do drobnych poprawek lakierniczych. Cena była korzystna, więc pokrzywdzony zadzwonił do wystawiającego aukcję. Zanim pojechał obejrzeć samochód, wpłacił na niego zaliczkę w wysokości 4500 zł, za co wystawiono mu fakturę. Nie bał się wpłacić pieniędzy, gdyż opinia firmy, która rzekomo wystawiała samochód była bardzo pozytywna. Gdy po kilku dniach pokrzywdzony próbował dodzwonić się do sprzedającego, ten miał już wyłączony telefon. Oszust podszywał się pod firmę z Szamotuł. Gdy poszkodowany przyjechał na miejsce, okazało się, iż firma wcale nie wystawiała takiego samochodu na sprzedaż, a pokrzywdzony nie był pierwszą osobą, która do nich trafiła. Zgłosił więc sprawę na policję. Po krótkim czasie zgłosił się do nas też kolejny pokrzywdzony w taki sam sposób.

Nawet najlepiej zaplanowane przestępstwo może jednak pozostawić po sobie ślady. Kryminalni pracujący nad sprawą szybko  na nie natrafili i wpadli na trop podejrzanego o oszustwa. Był nim 21-letni mieszkaniec Poznania. Na podstawie działań operacyjnych udało się ustalić, iż znajduje się w okolicy Leszna. Tam też został zatrzymany w lipcu ubiegłego roku przez naszych funkcjonariuszy. Po jego zatrzymaniu, zostały mu przedstawione dwa zarzuty oszustwa.

- Reklama -

Na tym jednak postępowanie nie zakończyło się. Od ubiegłego roku, policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą z Szamotuł, rozpracowywali sprawę i ustalali kolejnych pokrzywdzonych w podobny sposób. W sumie, w podobny sposób, co najmniej 21 osób straciło swoje pieniądze. Poszkodowani, na założone przez 21-latka konta bankowe wpłacili w sumie ponad 150 tysięcy złotych. Straty pojedynczych osób wynosiły od 2 tysięcy, aż do 69 tysięcy złotych. Co więcej, okazało się, iż podejrzany zakładał konta posługując się cudzym dowodem osobistym i podrabiając podpisy, aby nie wpaść w ręce Policji.

Po licznych przesłuchaniach i zebraniu niezbędnych materiałów dowodowych w sprawie, szamotulscy dochodzneiowcy, pod koniec ubiegłego miesiąca przedstawili 21-latkowi 24 zarzuty – 21 zarzutów za oszustwa i trzy za posłużenie się cudzym dokumentem oraz za podrobienie podpisu. W sprawie Prokuratura Rejonowa w Szamotułach sporządziła już akt oskarżenia.

Za oszustwo polskie prawo przewiduje do 8 lat więzienia, natomiast za podrobienie podpisu i posługiwanie się cudzym lub podrobionym dokumentem do 5 lat. O wymiarze kary zadecyduje sąd.

Źródłopolicja.pl

Obserwuj Nas:

10,140FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Gm. Szamotuły: alarm bombowy w szkole

W czwartek służby ratunkowe otrzymały informację o podłożeniu ładunku wybuchowego m.in. w szkołach na terenie gminy Szamotuły.

Harleyem wjechał w tył iveco. W akcji śmigłowiec LPR

Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, to ważna kwestia. O konsekwencjach braku tego odstępu mógł się przekonać kierujący motocyklem na drodze...

Fotowoltaika – czy inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna?

Wytworzenie taniej energii elektrycznej za pomocą energii słonecznej stale zyskuje w Polsce popularność. Fotowoltaika to inwestycja, która zawsze będzie opłacać się...

Szamotuły. Zamknięto przychodnię dziecięcą. Lekarz i pielęgniarki zakażone koronawirusem

Przychodnia dziecięcą zlokalizowany przy ulicy Kopernika w Szamotułach została tymczasowo zamknięta. Powodem jest zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 wśród personelu.Zakażenie...

Powiat. Narada w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19

W poniedziałek, 21 września br. , w związku z sytuacją epidemiologiczną w powiecie i ograniczeniem działalności przez szpital w Szamotułach, Starosta Szamotulski...

Więcej artykułów

- Reklama-