- Reklama -
15.7 C
Szamotuły
środa, 27 września, 2023

Absurdalna decyzja? W Szamotułach zawieszono system rowerów miejskich

Powołując się na trudną sytuację epidemiologiczną w regionie, burmistrz Szamotuł zawiesił w ubiegłym tygodniu możliwość wypożyczania rowerów miejskich.

-Decyzją Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, w związku z krokami podjętymi z uwagi na sytuację epidemiologiczną, od północy 16.10.2020 r. do odwołania zostaje zawieszona możliwość wypożyczeń rowerów miejskich systemu Szamotuły Bike – informuje spółka Nextbike Polska.

- Reklama -

Tymczasem prezydent Poznania poinformował, że sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego ma zostać wydłużony co najmniej do grudnia, a obecnie trwają rozmowy o możliwym wydłużeniu sezonu aż do świąt Bożego Narodzenia. Władze Poznania tłumaczą, że jest to doskonały sposób na odciążenie komunikacji miejskiej, na którą rząd nałożył ograniczenia.

— Rower to najlepszy środek transportu – korzystanie z niego zapewnia lepszą kondycję, a w konsekwencji i odporność organizmu — mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. — W razie potrzeby przemieszczania się po mieście, rower to rozsądny i bezpieczny wybór przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Obserwujemy, że osoby które muszą przemieszczać się po mieście korzystają chętnie właśnie z rowerów. Potwierdza to prawidłowość, którą obserwujemy od maja tego roku – znaczne wydłużenie średniego czasu wypożyczenia, w największych miastach o blisko 40%. Oznacza to, że ludzie wybierają rower już nie jako środek dojazdu do innej formy transportu, ale traktują często jako główny środek lokomocji, albo wręcz korzystają z niego na całej trasie podróży.

Rower w czasach epidemii spełnia doskonale swoją funkcję środka codziennego transportu indywidualnego. W czasie pandemii koronawirusa, nie wszyscy mogli sobie pozwolić na pracę zdalną. Mogą oni uniknąć komunikacji zbiorowej i zdecydować się na bezpieczniejsze, zdrowsze poruszanie się po mieście i dotarcie do pracy, wybierając rower miejski.

Jak przekonuje Nextbike, operator systemu Szamotuły Bike, rowery są w pełni bezpieczne -już od marca została wprowadzona obowiązkowa dezynfekcja newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, dzwonki, manetki, siodła i komputery terminali. Dezynfekcja odbywa się cały czas, zarówno na stacjach rowerowych oraz w momencie kiedy sprzęt trafia do serwisu.

Rowery miejskie miały być dostępne dla mieszkańców gminy Szamotuły do końca listopada. W obecnej sytuacji nie wiadomo, czy w tym roku system zostanie jeszcze uruchomiony.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe