- Reklama -
19.1 C
Szamotuły
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Reklama

Żołnierze z Olsztyna odwiedzili Szamotuły

Żołnierze z Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn odwiedzili w ubiegłym tygodniu Szamotuły.

Wizyta miała związek z decyzją decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 maja 2021 r. Minister nadał jednostce imię pochodzącego z Szamotuł ppłk. Maksymiliana Ciężkiego.

W ramach podróży historyczno-wojskowej na temat ”Śladami patrona RCI Olsztyn ppłk. Maksymiliana Ciężkiego oraz wybrane aspekty dziejów historyczno-wojskowych Oręża Polskiego”, 9 września żołnierze i pracownicy RCI Olsztyn, na czele z Komendantem płk Zbigniewem Majkowskim, odwiedzili rodzinną miejscowość patrona jednostki.

- Reklama -

Powiat Szamotulski, angażując się w upamiętnienie postaci ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, był partnerem pobytu żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej na ziemi szamotulskiej. Przewodnikiem po mieście oraz Muzeum Zamek Górków była p. Kustosz Monika Romanowska-Pietrzak. Przedstawiciele RCI Olsztyn złożyli również wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod pomnikiem ppłk. Ciężkiego oraz na Jego grobie – informuje Starostwo Powiatowe.

Na koniec goście spotkali się z dyrektorem szamotulskiego Muzeum, p. Michałem Kruszoną i p. Jaromirem Zielińskim, reprezentującym Starostę Szamotulskiego p. Beatę Hanyżak. W Muzeum Zamku Górków rozmawiano o dalszej współpracy w zakresie popularyzowania wiedzy o ppłk. Ciężkim i roli, jaką odegrał w odszyfrowaniu niemieckiej Enigmy.

Regionalne Centrum Informatyki Olsztyn to jednostka wojskowa zajmująca się utrzymaniem wojskowych systemów teleinformatycznych, zapewniając ciągłość ich działania w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim oraz lubelskim. 

Fot. Powiat Szamotulski

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe