- Reklama -
8.7 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Zamek w Stobnicy nie zostanie dokończony? Prokurator wniósł o unieważnienie pozwolenia na budowę

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu podała więcej informacji na temat dzisiejszych zatrzymań w sprawie budowy zamku w Stobnicy. Zdaniem prokuratury inwestycja prowadzona na obszarze Natura 2000 jest nielegalna.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali w dniu dzisiejszym 7 osób mających związek z prowadzeniem od roku 2014 do chwili obecnej prac inwestycyjnych oraz budowlanych w miejscowości Stobnica.

Jak ustalili śledczy, inwestycja ta zagrażając środowisku, powstała wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków. Dodatkowo zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazał, że uzyskanie stosownych zezwoleń na realizację budowy nastąpiło w wyniku przestępstw oraz z rażącym naruszeniem prawa. Chodzi tu o niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy.

- Reklama -

Prokurator przedstawił Danucie W., Iwonie P. – inspektorom Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach zarzuty nadużycia uprawnień poprzez zaniechanie podjęcia i wdrożenia do wykonania decyzji dotyczącej wstrzymania budowy w Stobnicy (art. 231 § 1 k.k.) i fałszerstwa intelektualnego, czyli poświadczenia nieprawdy w protokole przeprowadzonej kontroli (art. 271 § 1 k.k.). Natomiast Marek J. i Bernadeta G. – funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez nierzetelną weryfikację przedłożonych przez inwestora dokumentów, doprowadzając do wydania decyzji administracyjnej udzielającej pozwolenia na budowę obiektu płożonego w Stobnicy i działając na szkodę interesu publicznego (art. 231 § 1 k.k.).

Z kolei Pawłowi N. i Dymitrowi N. – reprezentującym inwestora – przedstawiono zarzuty prowadzenia budowy zagrażającej środowisku (art. 188 k.k.). Paweł N. usłyszał dodatkowo zarzut użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę, w którym zaniżono powierzchnię planowanej inwestycji (art. 273 k.k.). Waldemarowi S. – architektowi i głównemu projektantowi inwestycji – prokurator zarzuciła natomiast poświadczenie nieprawdy w dokumencie dotyczącym wielkości powierzchni planowanej inwestycji oraz udzielenie pomocnictwa Pawłowi N. w uzyskaniu w oparciu o poświadczający nieprawdę dokument decyzji administracyjnej nieuznającej planowanej inwestycji jako przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko (art. 271 § 1 k.k. i art. 18 § 3 k.k. i art. 273 k.k.) – informuje poznańska prokuratura. Podejrzani nie przyznali się do winy.

Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 do 200 tysięcy złotych oraz zakazów opuszczania kraju i kontaktowania się ze sobą. Podejrzani będący funkcjonariuszami publicznymi zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. Zabezpieczono również mienie w kwocie prawie 100.000,00 zł.

Za poświadczenie nieprawdy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą więzienia do lat 3. Prowadzenie działalności zagrażającej środowisku podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Równocześnie Prokurator Okręgowy w Poznaniu w dniu 16 lipca 2020 roku, złożył do Wojewody Wielkopolskiego sprzeciw od ostatecznej decyzji Starosty Obornickiego zatwierdzającej projekt budowy i udzielającej pozwolenia na budowę budynków położonych w Stobnicy. Uznając, że decyzja ta wydana została z rażącym naruszeniem prawa -m.in. brakiem prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane, sporządzenie projektów mostów przez osobę nie posiadającą do tego uprawnień i jego zaprojektowanie niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego – wniósł o stwierdzenie jej nieważności – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

  1. Masakra ..idiotyzm nawet w świetle prawa zatrzymywać teraz budowe…..banda idiotów i kapusiów. Oczywiście kto zaslużył należy ukarac ale budowę skończyć bo szkoda jej A dla mnie pomimo wszystko jest ciekawa.. W Polsce zawsze cos nie tak zazdrośnikom i nieudacznikom. Bez sensu rozbierać ją…taką decyzje może wydać banda idiotów.

    • W Polsce obowiązuje prawo i należy go przesyrzegać ! Tak głośno krzyczycie konstytucja a teraz co ma kretactwo i bezprawie wygrać ? Niechby się zastanowili zanim zaczęli budować, wiedzieli, że jest to przestępstwo !

  2. Świetnie! Brawo! Kolejny nieukończony moloch będzie stał i straszył przez dziesięciolecia! To trzeba być naprawdę krótkowzrocznym durniem aby podejmować w takim momencie takie decyzje…

    • To może każdy z Nas wybuduje co zechce i gdzie zechce??? Coś z Wami jest nie tak w tej Wielkopolsce skoro uważacie, że przestępstwo jest ok .

  3. Dlatego najlepiej inwestować z dala od jurysdykcji polskich sądów. Taki massage dla dużych i małych od bezimiennych prokuratury poznania

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe