8.5 C
Szamotuły
poniedziałek, 21 września, 2020

Zamek w Stobnicy nie zostanie dokończony? Prokurator wniósł o unieważnienie pozwolenia na budowę

Polecamy

Hotel Maraton zamknięty. U jednego z gości potwierdzono koronawirusa

Hotel Maraton czasowo zawiesił działalność. Powodem decyzji jest wykrycie koronawirusa u jednego z gości.

Szamotuły. 5 nowych przypadków SARS-CoV-2 w szpitalu. Zamknięto kolejne dwa odziały

Szpital Powiatowy w Szamotułach poinformował o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem wśród personelu.W sobotę,...

4 nowe przypadki SARS-CoV-2 w powiecie. Kolejne zakażenia w szpitalu?

Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował dzisiaj o 94 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce.Wyniki...
Łukasz Mikołajczak
Redaktor naczelny portalu e-Szamotuly.pl

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu podała więcej informacji na temat dzisiejszych zatrzymań w sprawie budowy zamku w Stobnicy. Zdaniem prokuratury inwestycja prowadzona na obszarze Natura 2000 jest nielegalna.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali w dniu dzisiejszym 7 osób mających związek z prowadzeniem od roku 2014 do chwili obecnej prac inwestycyjnych oraz budowlanych w miejscowości Stobnica.

Jak ustalili śledczy, inwestycja ta zagrażając środowisku, powstała wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków. Dodatkowo zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazał, że uzyskanie stosownych zezwoleń na realizację budowy nastąpiło w wyniku przestępstw oraz z rażącym naruszeniem prawa. Chodzi tu o niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy.

- Reklama -

Prokurator przedstawił Danucie W., Iwonie P. – inspektorom Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach zarzuty nadużycia uprawnień poprzez zaniechanie podjęcia i wdrożenia do wykonania decyzji dotyczącej wstrzymania budowy w Stobnicy (art. 231 § 1 k.k.) i fałszerstwa intelektualnego, czyli poświadczenia nieprawdy w protokole przeprowadzonej kontroli (art. 271 § 1 k.k.). Natomiast Marek J. i Bernadeta G. – funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez nierzetelną weryfikację przedłożonych przez inwestora dokumentów, doprowadzając do wydania decyzji administracyjnej udzielającej pozwolenia na budowę obiektu płożonego w Stobnicy i działając na szkodę interesu publicznego (art. 231 § 1 k.k.).

Z kolei Pawłowi N. i Dymitrowi N. – reprezentującym inwestora – przedstawiono zarzuty prowadzenia budowy zagrażającej środowisku (art. 188 k.k.). Paweł N. usłyszał dodatkowo zarzut użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę, w którym zaniżono powierzchnię planowanej inwestycji (art. 273 k.k.). Waldemarowi S. – architektowi i głównemu projektantowi inwestycji – prokurator zarzuciła natomiast poświadczenie nieprawdy w dokumencie dotyczącym wielkości powierzchni planowanej inwestycji oraz udzielenie pomocnictwa Pawłowi N. w uzyskaniu w oparciu o poświadczający nieprawdę dokument decyzji administracyjnej nieuznającej planowanej inwestycji jako przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko (art. 271 § 1 k.k. i art. 18 § 3 k.k. i art. 273 k.k.) – informuje poznańska prokuratura. Podejrzani nie przyznali się do winy.

Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 do 200 tysięcy złotych oraz zakazów opuszczania kraju i kontaktowania się ze sobą. Podejrzani będący funkcjonariuszami publicznymi zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. Zabezpieczono również mienie w kwocie prawie 100.000,00 zł.

Za poświadczenie nieprawdy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą więzienia do lat 3. Prowadzenie działalności zagrażającej środowisku podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Równocześnie Prokurator Okręgowy w Poznaniu w dniu 16 lipca 2020 roku, złożył do Wojewody Wielkopolskiego sprzeciw od ostatecznej decyzji Starosty Obornickiego zatwierdzającej projekt budowy i udzielającej pozwolenia na budowę budynków położonych w Stobnicy. Uznając, że decyzja ta wydana została z rażącym naruszeniem prawa -m.in. brakiem prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane, sporządzenie projektów mostów przez osobę nie posiadającą do tego uprawnień i jego zaprojektowanie niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego – wniósł o stwierdzenie jej nieważności – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

6 KOMENTARZE

0 0 głos
Oceń artykuł
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments
kriss
kriss
2 miesięcy temu

Masakra ..idiotyzm nawet w świetle prawa zatrzymywać teraz budowe…..banda idiotów i kapusiów. Oczywiście kto zaslużył należy ukarac ale budowę skończyć bo szkoda jej A dla mnie pomimo wszystko jest ciekawa.. W Polsce zawsze cos nie tak zazdrośnikom i nieudacznikom. Bez sensu rozbierać ją…taką decyzje może wydać banda idiotów.

beata
beata
Reply to  kriss
2 miesięcy temu

W Polsce obowiązuje prawo i należy go przesyrzegać ! Tak głośno krzyczycie konstytucja a teraz co ma kretactwo i bezprawie wygrać ? Niechby się zastanowili zanim zaczęli budować, wiedzieli, że jest to przestępstwo !

Tomek
Tomek
2 miesięcy temu

Świetnie! Brawo! Kolejny nieukończony moloch będzie stał i straszył przez dziesięciolecia! To trzeba być naprawdę krótkowzrocznym durniem aby podejmować w takim momencie takie decyzje…

beata
beata
Reply to  Tomek
2 miesięcy temu

To może każdy z Nas wybuduje co zechce i gdzie zechce??? Coś z Wami jest nie tak w tej Wielkopolsce skoro uważacie, że przestępstwo jest ok .

Monk
Monk
2 miesięcy temu

Zamek wygląda świetnie! Mam nadzieję, że zostanie ukończony!

Zengteller
Zengteller
1 miesiąc temu

Dlatego najlepiej inwestować z dala od jurysdykcji polskich sądów. Taki massage dla dużych i małych od bezimiennych prokuratury poznania

Obserwuj Nas:

10,140FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Planowane na najbliższy tydzień wyłączenia energii elektrycznej

Prezentujemy wykaz planowanych wyłączeń prądu w powiecie szamotulskim.Obszar Obrzycko

Hotel Maraton zamknięty. U jednego z gości potwierdzono koronawirusa

Hotel Maraton czasowo zawiesił działalność. Powodem decyzji jest wykrycie koronawirusa u jednego z gości.-W związku z wykryciem koronawirusa...

Pies Nako i funkcjonariuszka Zakładu Karnego we Wronkach na szkoleniu dublerów w Czarnem

W Zakładzie Karnym w Czarnem koło Szczecinka trwa kilkutygodniowy specjalistyczny kurs dla zastępców przewodników psów.W szkoleniu uczestniczy m.in....

UKS Szamotulanin pokonał Trefla Gdańsk i awansował do finału mistrzostw Polski

Od piątku w Gdańsku odbywa się turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetów w siatkówce. W zawodach bierze udział drużyna kadetów UKS Szamotulanin.

Szamotuły. 5 nowych przypadków SARS-CoV-2 w szpitalu. Zamknięto kolejne dwa odziały

Szpital Powiatowy w Szamotułach poinformował o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem wśród personelu.W sobotę, 19 września potwierdzono przypadek zakażenia...

Więcej artykułów

- Reklama-