- Reklama -
-2.2 C
Szamotuły
niedziela, 5 lutego, 2023

Wybuch gazu w Koninku

W poniedziałek 11 grudnia o godz. 09.32 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym w miejscowości Koninek w gminie Pniewy. Zgłoszenie przyjęto od mieszkańca sąsiedniego budynku wielorodzinnego. Informował on, że w sąsiednim bloku w jednym z mieszkań na piętrze doszło prawdopodobnie do wybuchu gazu, że nie można się dostać do bloku z powodu zablokowanych drzwi, że mogą być uwięzieni ludzie.

Do zdarzenia zadysponowano łącznie 9 samochodów ratowniczych z PSP oraz 2 OSP. Poinformowano PRM, Policję, PINB, służbę energetyczną, OPS, miejscowy zakład komunalny, władze samorządowe.

- Reklama -

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu, ratownicy udali się na rozpoznanie. Budynek wielorodzinny, piętrowy podpiwniczony, 8 mieszkań, 2 klatki schodowe. Ustalono, iż w mieszkaniu na I piętrze doszło do wybuchu, od strony podwórza widoczny był duży ubytek ściany, wyrzucona część znajdowała się bezpośrednio pod budynkiem. W mieszkaniu brak pożaru. Klatka schodowa drożna, na schodach widoczne części zniszczonych drzwi. Siła wybuchu wepchnęła drzwi dwóch innych mieszkań do ich wnętrza. Z mieszkania, w którym doszło do wybuchu, ewakuowano klatką schodową dwie osoby poszkodowane (przytomne, z lekkimi obrażeniami głowy, widoczne poparzenia), udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano przybyłemu na miejsce ZRM. Zabrano ich do Szpitala Powiatowego w Szamotułach. Jedna osoba z mieszkania na piętrze budynku oraz jedna osoba z mieszkania na parterze opuściły budynek samodzielnie przed przybyciem JOP. Ewakuowanym mieszkańcom budynku władze gminne zapewniły mieszkania zastępcze.

Działania SP, polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji 2 osób poszkodowanych za zewnątrz oraz udzieleniu im kpp (wsparcie psychiczne oraz podaniu tlenu), wyniesieniu butli z gazem propan butan z mieszkania, w którym doszło do wybuchu, odłączeniu i wyniesieniu butli z gazem propan butan z pozostałych mieszkań. Ratownicy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej zabezpieczyli budynek (przy użyciu stempli) przed możliwością zawalenia się stropu w mieszkaniu po wybuchu.

Wezwano służbę energetyczną, odłączono prąd w obiekcie.

Przybyły na miejsce inspektor PINB w Szamotułach, po przeprowadzeniu oględzin budynku, wydał pisemnie zakaz użytkowania 4 mieszkań w jednej klatce schodowej. Pozostałe 4 mieszkania w drugiej klatce schodowej według PINB nie ucierpiały w wyniku wybuchu i nadają się do użytkowania.

W działaniach ratowniczych trwających 6 godzin brało udział 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 2 z OSP, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz inne służby współpracujące.

[Best_Wordpress_Gallery id=”390″ gal_title=”Wybuch gazu w Koninku”]

Opracowanie i zdjęcia : st. kpt. Przemysław Chojan, PSP Szamotuły

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe