- Reklama -
2.6 C
Szamotuły
wtorek, 6 grudnia, 2022

WSPAK na obchodach 75. rocznicy rzezi wołyńskiej

12 lipca młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Koło w Szamotułach a zarazem uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach wzięli udział w poznańskich uroczystościach upamiętniających ofiary Rzezi Wołyńskiej.

Obchody 75 rocznicy Rzezi na Wołyniu zostały zorganizowane w ramach XXI Dni Lwowa i Kresów Wschodnich, które odbywały się w stolicy Wielkopolski. Głównym organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Poznaniu na czele z prezesem Stanisławem Łukasiewiczem.

- Reklama -

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od Mszy świętej w Kościele O.O. Dominikanów w intencji wszystkich ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z UPA na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Zaraz po nabożeństwie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie urny z ziemią z miejsc kresowych na Wołyniu. Delegacja Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach oraz szamotulskiego koła WSPAK złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia na Wołyniu sprzed 75 lat.

Na zakończenie uroczystości w sali Duszpasterstwa Akademickiego odbyło się spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim, który został tegorocznym laureatem wyróżnienia „Semper Fidelis”. Nagroda jest przyznawana dla osób wielce zasłużonych dla spraw kresowych a w przypadku ks. Isakowicza – Zaleskiego, który gościł w Szamotułach, przede wszystkim za niestrudzoną walkę o pamięć dla ofiar Rzezi Wołyńskiej.

[Best_Wordpress_Gallery id=”613″ gal_title=”WSPAK rzeź Wołyń”]

Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe