- Reklama -
2.6 C
Szamotuły
wtorek, 6 grudnia, 2022

Wicemarszałek o inwestycjach w powiecie szamotulskim

18 czerwca Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak odwiedził powiat szamotulski, by podsumować rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 185 oraz inne prowadzone przez Samorząd Województwa inwestycje.

W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Szamotułach uczestniczyli m.in. posłowie Małgorzata Maria Janyska, Krzysztof Paszyk, Zbigniew Ajchler, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka, Radny Województwa Jerzy Kado oraz lokalni samorządowcy – Starosta Szamotulski, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Wójt Gminy Obrzycko.

– Natężenie ruchu na liczącym ponad 10 kilometrów odcinku drogi wojewódzkiej nr 185 od Obrzycka do Szamotuł jest wysokie, ale przez lata, niestety, droga była w fatalnym stanie – mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa. – Dlatego bardzo nam zależało na tej inwestycji, a jej realizacji wymagała sporych, sięgających niemal 25 mln zł nakładów. W efekcie jest to inwestycja „na bogato”, o wysokim standardzie, która przez wiele lat będzie służyła użytkownikom i mieszkańcom.

- Reklama -

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 185 rozpoczynała się na skrzyżowaniu z drogą nr 117 w Obrzycku, a kończyła przed skrzyżowaniem Alei 1 Maja z ul. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach. Podstawowy zakres inwestycji objął m.in. poszerzenie i wzmocnienie konstrukcji nawierzchni jezdni, korektę niwelety drogi, przebudowę skrzyżowań, zatok autobusowych, zjazdów, przepustów, budowę i przebudowę chodników oraz ścieżek pieszo-rowerowych, wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu, budowę kanalizacji deszczowej na odcinku drogi przebiegającym przez Szamotuły.

Roboty pomiędzy Obrzyckiem i Szamotułami w 2017 roku były kolejnym etapem rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 185. Wcześniej – w latach 2014-2016 – rozbudowano ją (w dwóch etapach) na odcinku o długości 3,4 km od Piotrowa od Zielonejgóry. Wszystkie trzy projekty były realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – na lata 2007-2013 i 2014-2020 – i współfinansowane przez Unię Europejską. Ich łączna wartość wyniosła 35 mln zł.

Podczas spotkania w Szamotułach Wicemarszałek Województwa i Dyrektor WZDW w Poznaniu zapowiedzieli kolejne drogowe inwestycje w powiecie.

– Sztandarowym zadaniem jest teraz budowa obwodnicy Wronek, która jest już w trakcie realizacji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – Czekamy na wydanie przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po jej uzyskaniu wykonawca wbije pierwszą łopatę.

W trakcie procedury przetargowej jest również opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Szamotuł w ciągu drogi wojewódzkiej nr 184. Ponadto, w 2018 roku WZDW zamierza zrealizować w powiecie szamotulskim siedem zadań o łącznej wartości ok. 5 mln zł. To m.in. remonty nawierzchni na odcinkach dróg wojewódzkich Szklarnia – Popowo, Izdebno – Kłodzisko, w Śmiłowie, w Obrzycku, na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp. i Zamkowej w Szamotułach (już zrealizowane Red.).

 

WZDW

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe