- Reklama -
1.9 C
Szamotuły
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Szamotuły. Strażacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim

W poniedziałek 1 sierpnia 2021 roku, punktualnie o godzinie 17.00, strażacy z powiatu szamotulskiego, zarówno ci zawodowi jak i ochotnicy, w godzinę „W” oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

Przed siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, strażacy zmiany służbowej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, którzy dzisiaj czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu szamotulskiego, wzięli udział w uroczystej zbiórce, aby przy dźwiękach syren alarmowych i sygnałów wozów bojowych upamiętnić wydarzenia, które 78 lat temu rozegrały się na ulicach stolicy.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i  było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.

- Reklama -

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe