- Reklama -
0.8 C
Szamotuły
niedziela, 5 lutego, 2023

Szamotuły. Rozpoczął się III etap rewitalizacji Rynku. Jak wygląda przebudowana cześć starówki? [FOTO]

Od kilku dni trwa III etap rewitalizacji Rynku w Szamotułach.

We wtorek, 14 czerwca rozpoczęła się przebudowa kolejnego fragmentu szamotulskiej starówki. Wiązało się to z dużymi zmianami w organizacji ruchu w jej obrębie. Zamknięto wjazdy na Rynek od ulicy Ratuszowej i Wronieckiej, a ruch przeniesiono na część wschodnią. Zmieniono również lokalizację przystanku autobusowego, który teraz znajduje się przy budynku Poczty Polskiej.

W obrębie Rynku wprowadzona została strefa zamieszkania. W związku z tym, wszystkie skrzyżowania traktowane są jako równorzędne – obowiązuje zasada prawej ręki. Prędkość została ograniczona do 20 km/h. Nie wyznaczono miejsc przejścia przez jezdnię – w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami.

- Reklama -

Mieszkańcy mogą już korzystać ze zrewitalizowanej części, tzw. placu miejskiego, na którym w przyszłości odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Zamknięty jest jeszcze fragment, na którym odwzorowany został w posadzce układ urbanistyczny Pierwszych Szamotuł. Znajdzie się tam też tablica multimedialna.

Zobacz też zdjęcia z drona autorstwa SzamoDron:

Oddanie większej części płyty Rynku pieszym, wiązało się oczywiście z koniecznością uregulowania ruchu pojazdów. Do dyspozycji kierowców są dwa pasy ruchu, wzdłuż których biegnie ciąg pieszy i rowerowy. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na Rynku nie ma przejść dla pieszych, ponieważ ci mają pierwszeństwo przed pojazdami w całym jego obrębie. Jezdnie są dość wąskie, co może sprawiać problemy kierowcom większych pojazdów. W środowe popołudnie ruch przebiegał jednak bardzo sprawnie, nie tworzyły się zatory.

Jednym z najczęściej powtarzanych zarzutów jest za mała ilość zieleni. Uczciwie trzeba przyznać, że obecnie nasadzeń jest więcej, niż przed przebudową. W przyszłości na Rynku mają jeszcze pojawić się rośliny w donicach.

Na Rynku coraz więcej pustych lokali. Ostatnio informacja o likwidacji i wyprzedaży pojawiła się na „Czarnym Piotrusiu”. Czy kultowy sklep przejdzie wkrótce do historii?

Przebudowa zakończy się jesienią

Od wtorku trwa remont części Rynku, na której zlokalizowane będą miejsca parkingowe, plac zegarowy, miejsce na ogródki gastronomiczne, fontanna oraz dwa pomniki. W trakcie prac zlikwidowane zostaną szalety miejskie. Nowa, w pełni zautomatyzowana toaleta, ma powstać przy ul. Kapłańskiej. Remont starówki powinien zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.

  1. Ładnie opisujecie rewitalizację rynku, ale czy nasz urzędujący pan nibyburmistrz i bezRadni zwrócili uwagę na fatalnie położenie płyt chodnikowych. KATOSTROFA.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe