- Reklama -
25.1 C
Szamotuły
wtorek, 16 lipca, 2024
Reklama

Szamotuły. Remont łącznika pochłonie 2,5 mln złotych? „Musimy uzbroić się w cierpliwość”

W najnowszym Informatorze Miasta i Gminy Szamotuły znalazły się informacje o stanie i planowanej przebudowie drogi łączącej ulice B. Chrobrego i Wojska Polskiego.

Łącznik, który powstał na początku lat dziewięćdziesiątych, by usprawnić ruch w tym rejonie, jest obecnie z złym stanie technicznym. Do stopniowej degradacji nawierzchni przyczyniły się m.in. zwiększony ruch ciężarówek i większy nacisk z nasypu kolejowego. Miękki grunt pod jezdnią przemieszcza się w stronę Jeziórka, a znajdująca się w ziemi linia gazowa stanowi w tej chwili poważne zagrożenie.

W 2019 roku burmistrz podjął zdecydowane działania zabezpieczające. Specjalistyczna firma przeprowadziła badania podłoża pod drogą i opracowała opinię geotechniczną. Wynika z niej, że ze względu na powstałe zniekształcenia nawierzchni i obecność gazociągu, należy bezwzględnie ograniczyć tonaż pojazdów ciężarowych. Z tego względu ograniczono dopuszczalną wagę przejeżdżających przez łącznik ciężarówek do 15 ton. Gmina nie wyraziła też zgody na przejazd przez łącznik ciężkiego sprzętu firmy Budmiex, która remontuje linię kolejową na odcinku Rokietnica – Wronki.

- Reklama -

Na początku sierpnia marszałek Wojciech Jankowiak, dyrektor WZDW Paweł Katarzyński, w towarzystwie starosty Beaty Hanyżak i burmistrza Włodzimierza Kaczmarka przeprowadzili oględziny drogi. Obecnie trwają rozmowy na temat jej remontu, w których uczestniczą przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Zarządu PKP PLK, Budmiexu, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy. Ostateczne decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

By sprostać współczesnym wymaganiom, drogę należałoby wybudować praktycznie od zera. Taka inwestycja może pochłonąć nawet 2,5 mln złotych.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe