Z systemu Nextbike mogli również w kolejnym roku korzystać mieszkańcy Szamotuł. W porównaniu z poprzednim, niepełnym sezonem, podwoili oni liczbę wypożyczeń.
Od marca do listopada tego roku szamotulskie rowery zostały wypożyczone ponad 22 tysiące razy (w 2017 roku odnotowano 11 tysięcy wypożyczeń). Szamotuły Bike składa się z 5 stacji i 50 rowerów. Co ważne – można z nich korzystać za pomocą tego samego konta, co z Poznańskiego Roweru Miejskiego i innych systemów Nextbike.
Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek uważa, że liczba wypożyczeń rowerów potwierdza słuszność podjętej wcześniej decyzji o postawieniu na rower miejski. „Tak duża liczba wypożyczeń świadczy o zapotrzebowaniu na ten ekologiczny sposób przemieszczania się na terenie miasta, a nawet gminy. Dodatkowy powód do satysfakcji to fakt, że nasze rowery wypożyczane są bezpłatnie. System się sprawdza i będziemy go utrzymywać. Co więcej, planujemy jego rozbudowę w 2019 roku” – zapowiada Włodzimierz Kaczmarek.
„Szamotuły są modelowym przykładem, jak rower miejski może funkcjonować w różnych ośrodkach tej samej metropolii. Popularność takich punktów wypożyczeń, jak Rynek i Dworzec PKP pokazuje, że rower publiczny jest świetnym narzędziem codziennego transportu w obrębie poszczególnych miast, ale również – dzięki powiązaniu z tradycyjnie rozumianym transportem publicznym – w obrębie Metropolii” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.
W tym sezonie mieszkańcy Szamotuł najchętniej wypożyczali rowery na stacji Rynek, ul. Adama Mickiewicza – Zespół Szkół i ul. Dworcowa – Dworzec PKP. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między Dworcem PKP a Zespołem Szkół przy Mickiewicza i z powrotem. Średni czas jednego wypożyczenia to 37 minut i 15 sekund.
UMiG