- Reklama -
23.8 C
Szamotuły
piątek, 29 września, 2023

Szamotulskie pudełko życia

Pomysł powstał z myślą o osobach starszych, zwłaszcza samotnych, które mogą potrzebować pomocy medycznej.

Dlaczego nazywa się to pudełko życia? Ponieważ może życie uratować. Wyobraźmy sobie sytuację starszej samotnej osoby. Traci przytomność i w takim stanie znajduje ją np. sąsiadka lub powiadomione służby. Kiedy przyjeżdża załoga pogotowia ratunkowego dla lekarza bezcenne są pewne podstawowe informacje, które pozwalają natychmiast zareagować w odpowiedni sposób.

- Reklama -

Pudełko ma znajdować się w lodówce, a dlaczego w lodówce?, bo ten sprzęt jest w prawie każdym domu i bez trudu tam się zmieści, to jest tuba o wymiarach 13 cm wysokości X 6,5 cm szerokości. Z kolei na lodówce będzie naklejka z informacją, że pudełko się tam znajduje. Do portfela lub portmonetki zainteresowany otrzyma wizytówkę, na której będą ważne informacje o osobie posiadającej pudełko życia.

Co będzie umieszczone w pudełku?  Znajdzie się tam kartka formatu A4 z najważniejszymi informacjami medycznymi: na co dana osoba choruje, jaką ma grupę krwi, jakie leki bierze i w jakich dawkach, czy jest na coś uczulona. Te ważne informacje będą potwierdzone podpisem lekarza rodzinnego. Dane należy aktualizować co pół roku.

Informacje podpisane przez osobę zainteresowaną. To informacje – kogo z rodziny lub znajomych powiadomić o zaistniałej kryzysowej sytuacji, komu oddać klucze do mieszkania. Jakie są w domu zwierzęta, którymi trzeba się zająć.

Pudełka życia już zostały wyprodukowane i wkrótce będzie można je odbierać. Dystrybucja prowadzona będzie przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, jak i kilka różnych instytucji, które poprosimy o pomoc: 

– lekarzy rodzinnych,

– stowarzyszenia takie jak : Stowarzyszenie Amazonek, Stowarzyszenie Diabetyków, Związki Kombatanckie, Stowarzyszenie Społeczne Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski,

– Ośrodek Pomocy Społecznej i Polski Czerwony Krzyż,

– Szpital Powiatowy w Szamotułach (SOR).

Po odebraniu pudełka należy wyjąć formularz i udać się z nim do lekarza rodzinnego, poprosić o wpisanie informacji dotyczących zdrowia. Po podpisaniu przez lekarza rodzinnego pozostaje wypisać informacje o osobie, którą należy zawiadomić o kryzysowej sytuacji, o zwierzętach domowych, którymi należy się zająć i podać inne istotne uwagi.

O terminie rozpoczęcia dystrybucji powiadomimy Państwa jak tylko ww. instytucje potwierdzą gotowość do rozpoczęcia akcji.

 

  • Wzór formularza do wypełnienia – kliknij

UMiG

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe