- Reklama -
25.4 C
Szamotuły
piątek, 19 lipca, 2024
Reklama

Strażacy przekazali mieszkańcom czujki czadu i dymu

We wtorek, 6 grudnia w auli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach odbyło się spotkanie informacyjne w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Bezwonny, niesłyszalny, pozbawiony smaku, potrafi zabić w ciągu kilku minut. Morderca doskonały.

I chociaż strażacy wraz z kominiarzami od lat przekonują, że czadu lekceważyć nie wolno, świadomość społeczna w tym zakresie wciąż jest niewielka. Niestety. A jednak służby nie poddają się. W trakcie akcji profilaktycznych prowadzonych na terenie całego kraju informują, w jak prosty sposób człowiek może wykluczyć zagrożenie zatrucia czadem ze swojego życia. Wystarczy tylko zrozumieć, że to nie błahostka.

- Reklama -

W ogólnopolską kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” realizowaną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wpisują się również działania szamotulskich strażaków. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu powiatowego mieszkańcy otrzymali bezpłatne czujki czadu i dymu.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem powstaje nie tylko w piecach, w których palimy węgiel, ale również w kominkach, zwykłych piecykach gazowych, a także w kuchenkach gazowych – tłumaczył.
Wystarczy niewielkie stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, by można było mówić o realnym zagrożeniu życia. Czad rozprzestrzenia się bardzo szybko, a to właśnie czas odgrywa w tym przypadku kluczową rolę.
Montaż czujek czadu oraz dokonywanie nie rzadziej niż raz w roku obowiązkowych przeglądów instalacji grzewczych i przewodów kominowych, to najlepszy sposób na uchronienie się przed cichym zabójcą.
Czujka czadu głośnym sygnałem zaalarmuje o wzrastającym stężeniu tlenku węgla, przeglądy wykluczą zaś możliwe zagrożenia wynikające np. z wadliwej instalacji.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe