- Reklama -
-4.6 C
Szamotuły
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Pożar, zakłócenie spokoju i nawoływanie do buntu w Areszcie Śledczym w Szamotułach

Służba Więzienna, Policja oraz Państwowa Straż Pożarna 30 października 2018r. uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach.

Scenariusz tegorocznych ćwiczeń przewidywał pożar w aneksie kuchennym, zakłócenie spokoju i porządku przez osadzonego oraz zakłócenie porządku publicznego w rejonie muru Aresztu Śledczego. Około piątej rano Dyrektor Aresztu Śledczego ogłasza alarm ćwiczebny w celu sprawdzenia systemu alarmowania oraz mobilności załogi aresztu. Funkcjonariusz pełniący służbę na stanowisku patrolowego, powiadamia, że przez drzwi pomieszczenia aneksu kuchennego wydobywa się dym. Jest to pożar i zdarzenie ma charakter rozwojowy, niezbędna jest ewakuacja przebywających w budynku skazanych oraz udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy przedlekarskiej. Po ugaszeniu pożaru i przewietrzeniu pomieszczeń następuje odprowadzenie ewakuowanych wcześniej skazanych do cel mieszkalnych. Jednak to nie koniec w tym czasie osadzony z celi monitorowanej wykorzystując zamieszanie związane z pożarem niszczy sprzęt kwaterunkowy i barykaduje się w celi, nie reaguje na wydawane polecenia. Nawołuje do buntu i żąda wyjścia na wolność. W wyniku niepowodzenia prowadzonych negocjacji następuje siłowe wejście do celi i obezwładnienie osadzonego.To nadal nie koniec dramatycznych wydarzeń przy murze na zewnątrz jednostki zgromadziły się osoby, które nawoływały do buntu i zachowywały się agresywnie. Domagali się uwolnienia jednego z osadzonych. Rzucali na teren jednostki race i inne środki pirotechniczne. Na miejsce przybyli funkcjonariusze KPP w Szamotułach, którzy najbardziej agresywną osobę zatrzymali i przewieźli do komisariatu.

Tylko dzięki współpracy, prawidłowej komunikacji w sytuacji kryzysowej i pełnemu zrozumieniu, które można osiągnąć jedynie w praktyce, udało się zsynchronizować działania służb uczestniczących w ćwiczeniach. Zaplanowane zadania zostały zrealizowane w sposób właściwy i w pełni profesjonalny. Zorganizowane ćwiczenia wykazały profesjonalizm funkcjonariuszy jak również potwierdziły doskonałe współdziałanie z jednostkami Policji oraz Straży Pożarnej.

- Reklama -

Ćwiczenia podsumował Dyrektor Aresztu Śledczego ppłk Mirosław Szymański oraz funkcjonariusze wyznaczeni jako dowódcy poszczególnych grup zaangażowanych w ćwiczenia.

[Best_Wordpress_Gallery id=”710″ gal_title=”Ćwiczenia w areszcie 2018″]

Areszt Śledczy w Szamotułach (tekst maj .Piwowarczyk Patrycja; zdjęcia kpt. Michał Niemierko)

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe